21.05.2016 - 27.05.2016 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska w czasie Rumuńskiego Tygodnia Designu

Najciekawsze przykłady wzornictwa pochodzące z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), inspirowane tradycyjnymi materiałami i wzorami ludowymi, także z regionu Karpat, można oglądać w dniach 21-27 maja w Bukareszcie. Wystawa „Dizajn u źródeł” gościć będzie w centrum twórczym NOD Makerspace (Splaiul Unirii 160).

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Dizajn u źródeł”, który odbędzie się w NOD Makerspace w sobotę 21 maja o godz. 18.00 i towarzyszy Nocy Muzeów.

Dwa światy projektantów i twórców ludowych, funkcjonujące równolegle we współczesnym społeczeństwie, pozornie są od siebie odległe. Gdy ich drogi się przetną, mają jednak sobie wiele do zaoferowania. Wystawa „Dizajn u źródeł” – przygotowana przez jeden z wiodących ośrodków wzornictwa w Polsce – Zamek Cieszyn i zaproszona do Bukaresztu przez Instytutu Polski w ramach Rumuńskiego Tygodnia Designu –  jest tego dowodem. Pokazuje efekty poznania przez projektantów nieznanych im wcześniej światów i spotkań z mistrzami rzemiosła, ludźmi, dla których materiały, takie jak wełna czy drewno nie mają tajemnic.

Każde ze spotkań było okazją do nawiązania relacji, poznania historii, zdobycia umiejętności, które zaowocowały nowymi produktami, a nawet usługami. Projektanci, wędrując do źródeł, odkrywali tradycyjne techniki i naturalne materiały, by opowiedzieć o nich na nowo, językiem współczesnych odbiorców.
Wystawa prezentuje produkty i usługi, które powstały w ramach dwóch realizowanych w Polsce projektów:  „Wool Design. Carpathians” i „Dizajn u źródeł. Drewno”.

Wool Design. Carpathians
Karpaty mają bogatą tradycję związaną z obróbką wełny i tworzeniem z niej produktów. Pasterstwo było przez wieki podstawą gospodarki rolnej w tym regionie, ukształtowało kulturę materialną i duchową jego mieszkańców. Stąd pomysł zaproszenia projektantów oraz grup projektowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, by wymyślili oryginalne, powstające z lokalnych surowców pamiątki z regionu. Dzięki współpracy z beskidzkimi rzemieślnikami mogli poznać i nauczyć się technik związanych z obróbką wełny owczej, m.in. przędzenia, tkania, filcowania, barwienia. Powstały projekty, które odkrywają przed nami, zapomniane możliwości i właściwości wełny. 

Dizajn u źródeł. Drewno

Trówła – nazywana tak na Śląsku Cieszyńskim bogato zdobiona skrzynia, w której mieściło się wiano miejscowych panien – stała się pretekstem do spotkania projektantów z beskidzkimi rzemieślnikami, twórcami ludowymi, artystami, regionalistami. Zebrane podczas wizyt w ich pracowniach doświadczenia przekuli w autorskie projekty. Punktem wyjścia była trówła, będąca nie tylko meblem do przechowywania najcenniejszych przedmiotów, ale nośnikiem pamięci o wcześniejszych pokoleniach i istotnych dla nich wartościach.

Spotkania projektantów i rzemieślników, dzięki którym powstały obie części wystawy prezentowanej w Bukareszcie, zainicjował Zamek Cieszyn – polskie centrum wzornictwa i przedsiębiorczości. Od 2005 roku działa on w Cieszynie, na polsko-czeskim pograniczu, w regionie o bogatych tradycjach rzemieślniczych, które stara się odkrywać na nowo. 

W 2016 roku Grupa Wyszehradzka, organizacja utworzona w 1991 roku przez prezydentów Polski, Czechosłowacji i Węgier, obchodzi 25 rocznicę swojego istnienia. 

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia

Polska na Festiwalu Filmu Europejskiego 🗓

Film dokumentalny polskich reżyserów Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego „W Ukrainie” będzie prezentowany podczas 28. edycji Festiwalu Filmu Europejskiego w Bukareszcie
13 05.2024 Kino, Wydarzenia