15.07.2018 - 30.08.2018 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Opowieść o „Zimnej wojnie” w Syhocie Marmaroskim

Burzliwą historię „Zimnej wojny”, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, można poznać do 30 sierpnia oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej prezentowaną w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim.

Wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” to podróż w realia konfliktu, który przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej zdominował powojenną historię, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata.

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie  pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Efekt ich prac można oglądać do końca sierpnia w szczególnym miejscu, naznaczonym brutalnie historią XX wieku, czyli w jednym z najcięższych byłych więzień politycznych doby zimnej wojny w Syhocie Marmaroskim, gdzie od 1997 r. roku działa Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. Założyła go wspólnie z mężem i nadal prowadzi wraz ze swoją Fundacją „Academia Civica”, wybitna poetka, legenda walki o wolność polityczną i obywatelską w Rumunii Ana Blandiana.

Otwarcie wystawy 15 lipca 2018 roku zwieńczyło XX Szkołę Letnią, w której wzięło udział wielu wybitnych historyków m.in. Stéphane Courtois i Thierry Wolton. Gości przywitała prezes Fundacji „Academia Civica” Ana Blandiana. Po ekspozycji oprowadzili jej autorzy: dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału IPN w Warszawie.

Ana Blandiana, autorzy wystawy oraz zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Bukareszcie Wojciech Mrozowski złożyli także kwiaty pod odsłoniętą w tym roku tablicą upamiętniającą żołnierzy II Brygady Legionów Polskich, którzy byli  więzieni przez władze austro-więgierskie w syhockim więzieniu w 1918 roku, po próbie przebicia się przez linię frontu austriacko – rosyjskiego w celu połączenia się z polskimi korpusami na terenie Rosji.

Wydarzenie w Syhocie wpisuje się w szerszy kontekst polsko – rumuńskiego dialogu historycznego w 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawę „Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego” można oglądać do 30 sierpnia 2018 roku codziennie w godz. 9.30-18.30 w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim (ul. Corneliu Coposu 4).

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

W ramach tegorocznej Nocy Muzeuw w Vaslui, Instytut Polski w Bukareszcie otworzy wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia