15.07.2018 - 30.08.2018 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Opowieść o „Zimnej wojnie” w Syhocie Marmaroskim

Burzliwą historię „Zimnej wojny”, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, można poznać do 30 sierpnia oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej prezentowaną w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim.

Wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” to podróż w realia konfliktu, który przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej zdominował powojenną historię, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata.

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie  pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Efekt ich prac można oglądać do końca sierpnia w szczególnym miejscu, naznaczonym brutalnie historią XX wieku, czyli w jednym z najcięższych byłych więzień politycznych doby zimnej wojny w Syhocie Marmaroskim, gdzie od 1997 r. roku działa Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. Założyła go wspólnie z mężem i nadal prowadzi wraz ze swoją Fundacją „Academia Civica”, wybitna poetka, legenda walki o wolność polityczną i obywatelską w Rumunii Ana Blandiana.

Otwarcie wystawy 15 lipca 2018 roku zwieńczyło XX Szkołę Letnią, w której wzięło udział wielu wybitnych historyków m.in. Stéphane Courtois i Thierry Wolton. Gości przywitała prezes Fundacji „Academia Civica” Ana Blandiana. Po ekspozycji oprowadzili jej autorzy: dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału IPN w Warszawie.

Ana Blandiana, autorzy wystawy oraz zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Bukareszcie Wojciech Mrozowski złożyli także kwiaty pod odsłoniętą w tym roku tablicą upamiętniającą żołnierzy II Brygady Legionów Polskich, którzy byli  więzieni przez władze austro-więgierskie w syhockim więzieniu w 1918 roku, po próbie przebicia się przez linię frontu austriacko – rosyjskiego w celu połączenia się z polskimi korpusami na terenie Rosji.

Wydarzenie w Syhocie wpisuje się w szerszy kontekst polsko – rumuńskiego dialogu historycznego w 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawę „Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego” można oglądać do 30 sierpnia 2018 roku codziennie w godz. 9.30-18.30 w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim (ul. Corneliu Coposu 4).

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia