Okres od stycznia do marca to w Polsce czas, kiedy szczególnie dużo mówimy o ofiarach II wojny światowej i Holokauście. Dzieje się tak z powodu przypadającej w tym czasie rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (27.01) i Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Aby przypomnieć losy ofiar, Polskie Radio uruchomiło serwis edukacyjno-społeczny z ich relacjami.
Za pomocą serwisu www.germandeathcamps.info, prowadoznego w trzech językach angielskim, niemieckim i polskim, można też przekazać wspomnienia, które do tej pory nie zostały udostępnione instytucjom dokumentującym historię.
Podcast BELGICA 🗓
5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych!
Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18
11.2024
31
12.2024
Historia, Inne
„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,
POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16
10.2024
16
11.2024
Historia, Literatura, Muzyka
Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas
Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24
10.2024
29
11.2024
Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO