7.02.2018 Historia

Nowy internetowy serwis edukacyjno-społeczny

Okres od stycznia do marca to w Polsce czas, kiedy szczególnie dużo mówimy o ofiarach II wojny światowej i Holokauście. Dzieje się tak z powodu przypadającej w tym czasie rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (27.01) i Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Aby przypomnieć losy ofiar, Polskie Radio uruchomiło serwis edukacyjno-społeczny z ich relacjami.

Za pomocą serwisu www.germandeathcamps.info, prowadoznego w trzech językach angielskim, niemieckim i polskim, można też przekazać wspomnienia, które do tej pory nie zostały udostępnione instytucjom dokumentującym historię. 

Scheduled Historia

Dyskusje o latach 80′ w Rumunii i

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na premierę tomu „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 30 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 30 04.2024 Historia

Wystawa „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Devie, w okresie 13.03 - 30.04.2024.
13 03.2024 30 04.2024 Historia