Doktor hab. Adam Burakowski (ur. 1977) jest najlepszym znawcą Rumunii wśród polskich historyków młodego pokolenia. Związany z warszawskim Instytutem Studiów Politycznych PAN polski autor od lat bada dyktaturę Nicolae Ceaușescu.
Efektem jego pracy jest cykl książek poświęconych Rumunii. Pierwszą z nich była obszerna praca pt. „Dictatura lui Nicolae Ceaușescu (1965–1989). Geniul Carpaților” (wyd. polskie 2009, rumuńskie – 2011). Po pięciu latach od premiery wydawnictwo Polirom przygotowało jej drugie, zmienione i rozszerzone wydanie, którego promocja odbyła się w listopadzie zeszłego roku.
Piętnasta edycja Międzynarodowego Sympozjum „Ideologie, wartości i zachowania polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej” odbędzie się w dniach 24-25 marca 2017 r., na Wydziale Nauk Politycznych, Filozofii i Nauk Komunikacji w Timiszoarze (Bd. Vasile Pârvan 4).
W ramach sympozjum, 24 marca, Adam Burakowski wygłosi odczyt pod tytułem „Ceaușescu between Myth and Reality. Image of Ceausescu in Romania and abroad after 1989”.
Tego samego dnia polski historyk będzie moderatorem dyskusji w ramach panelu „International history” w auli Centralnej Biblioteki Uniwersyteckiej im. Eugena Todorana.
Prof. Adam Burakowski – specjalista z zakresu sytuacji politycznej, polityki międzynarodowej i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Indii. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN i Polskiego Radia. Od wielu lat pracuje z ramienia Polskiego Radia w projekcie Euranet, który jest tworzony przez zespół ludzi z całej Unii Europejskiej, współpracuje też z Europejską Unią Nadawców (EBU).