24.03.2017 - 25.03.2017 Historia

O Ceaușescu na konferencji w Timiszoarze

Polski historyk Adam Burakowski, autor książki „Geniusz Karpat. Dyktatura Nicolae Ceaușescu (1965-1989), weźmie udział w piętnastej edycji Międzynarodowego Sympozjum „Ideologie, wartości i zachowania polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej”, organizowanego przez Departament Nauk Politycznych Uniwersytetu Zachodniego z Timiszoary.

Doktor hab. Adam Burakowski (ur. 1977) jest najlepszym znawcą Rumunii wśród polskich historyków młodego pokolenia. Związany z warszawskim Instytutem Studiów Politycznych PAN polski autor od lat bada dyktaturę Nicolae Ceaușescu.

Efektem jego pracy jest cykl książek poświęconych Rumunii. Pierwszą z nich była obszerna praca pt. „Dictatura lui Nicolae Ceaușescu (1965–1989). Geniul Carpaților” (wyd. polskie 2009, rumuńskie – 2011). Po pięciu latach od premiery wydawnictwo Polirom przygotowało jej drugie, zmienione i rozszerzone wydanie, którego promocja odbyła się w listopadzie zeszłego roku.

Piętnasta edycja Międzynarodowego Sympozjum „Ideologie, wartości i zachowania polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej” odbędzie się w dniach 24-25 marca 2017 r., na Wydziale Nauk Politycznych, Filozofii i Nauk Komunikacji w Timiszoarze (Bd. Vasile Pârvan 4).

W ramach sympozjum, 24 marca, Adam Burakowski wygłosi odczyt pod tytułem „Ceaușescu between Myth and Reality. Image of Ceausescu in Romania and abroad after 1989”.

Tego samego dnia polski historyk będzie moderatorem dyskusji w ramach panelu „International history” w auli Centralnej Biblioteki Uniwersyteckiej im. Eugena Todorana.

Prof. Adam Burakowski –  specjalista z zakresu sytuacji politycznej, polityki międzynarodowej i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Indii. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN i Polskiego Radia. Od wielu lat pracuje z ramienia Polskiego Radia w projekcie Euranet, który jest tworzony przez zespół ludzi z całej Unii Europejskiej, współpracuje też z Europejską Unią Nadawców (EBU).

from to
Scheduled Historia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 14 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 14 04.2024 Historia