2.12.2015 Aktualności, Inne

Nasze najważniejsze przedsięwzięcia roku 2015

Spośród ponad 120 wydarzeń, które zorganizował lub w których uczestniczył Instytut Polski w Bukareszcie w 2015 roku, wybraliśmy siedem. Jesteśmy z nich najbardziej dumni i mamy nadzieję, że dzięki nim przybliżyliśmy rumuńskim i mołdawskim przyjaciołom współczesną Polskę!

1. Murale w Bukareszcie i Kiszyniowie

Kolorowe, widoczne z daleka, malowane przez polskich artystów z Gdańskiej Szkoły Muralu wielkoformatowe dzieła ozdobiły dwa kolejne bloki w Kiszyniowie i Bukareszcie. Tematem tegorocznych projektów były prawa dziecka. Dzięki pracom stworzonym w 2015 roku stolica Mołdawii ma już cztery, a Rumunii trzy polskie murale.  

Dowiedz się więcej o projektach na: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/mural-na-temat-praw-dziecka-w-kiszyniowie.html i http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/mural-na-temat-praw-dziecka-w-bukareszcie.html

2. Polska sztuka współczesna w MNAC

„W tym samym mieście, pod tym samym niebem” to tytuł projektu wideo polskiej artystki Anny Konik, który do 10 kwietnia 2016 roku można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej (MNAC) w Bukareszcie. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Polski. Polska artystka zebrała historie uchodźczyń z krajów Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki oraz Romek żyjących w Europie i poprosiła zwykłe mieszkanki Bukaresztu, by przekazały te opowieści przed kamerą. Powstały poruszające do głębi filmy. Zimą 2016 roku będzie można  porozmawiać z artystką na temat jej pracy w ramach spotkania, które Instytut Polski w Bukareszcie zorganizuje wspólnie z MNAC.

Więcej o wystawie: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/w-tym-samym-miescie-pod-tym-samym-niebem.html

3. Przegląd kina polskiego CinePOLSKA

W czasie 11 edycji CinePOLSKA zaprezentowaliśmy sześć filmów, które oglądała publiczność w dwóch krajach – Mołdawii i Rumunii. Pokazy najciekawszych nowych polskich produkcji, w tym m.in. „Bogów”, „Miasta 44” i „Obywatela”, w Kiszyniowie i Bukareszcie przyciągnęły ponad 2 600 widzów. Wiosną 2016 roku CinePOLSKA odwiedzi sześć innych miast Rumunii. Ich lista pojawi się na stronie www.cutlurapoloneza.ro w lutym.

 

Czytaj więcej o CinePOLSKA 2015: http://www.culturapoloneza.ro/events/item/cinepolska.html

4. Noc Instytutów z polską kuchnią

W ramach letniej Nocy Instytutów Kultury zaprosiliśmy jej uczestników na wyjątkowe wydarzenie – w jednej z bukareszteńskich restauracji specjalne menu przygotował Piotr Ślusarz, szef kuchni z Polski. Co zaserwował smakoszom w Rumunii możecie dowiedzieć się oglądając film: 

Więcej o wydarzeniu: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/polskie-jablko-na-noc-instytutow-kultury.html

5. Polski teatr na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sibiu

Z okazji 250 rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce wydarzenia teatralne miały w tym roku szczególne miejsce w naszym programie. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie, najważniejszej imprezie teatralnej w Rumunii, prezentując polskie sztuki performatywne, skupiliśmy się na najważniejszych cechach teatru tworzonego w naszym kraju: zaangażowaniu i odpowiedzialności wobec społeczeństwa oraz na imperatywie wyznaczania nowych ścieżek w sztuce. W programie festiwalu znalazły się przedstawienia „Courtney Love” Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki  i „Shakespeare forever” Andrzeja Seweryna,  a także wydarzenia poświęcone twórczości Tadeusza Kantora i czytanie performatywne sztuki Pawła Demirskiego.

Więcej o festiwalu: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/polski-teatr-na-festiwalu-w-sybinie.html

6. Polski skrzypek w Rumuńskim Ateneum

Jarosław Nadrzycki, jeden z najlepszych młodych polskich skrzypków i jednocześnie laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. George Enescu w Bukareszcie z 2009 roku w listopadzie wystąpił z dwoma koncertami z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej, pod batutą Theo Woltersa, a także z recitalem w duecie z rumuńskim pianistą Tomą Popoviciem. W programie koncertów i recitalu, które odbyły się w zabytkowej dużej Sali Rumuńskiego Ateneum, znalazły się utwory Henryka Wieniawskiego.  Wśród ok. 1600 słuchaczy trzech koncertów znaleźli się krytycy muzyczni, muzycy i miłośnicy muzyki klasycznej.

http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/jaroslaw-nadrzycki-koncerty-w-bukareszcie.html

7. Polska w miesięczniku „Historia”

Dzięki współpracy z polskim miesięcznikiem„Mówią Wieki” i rumuńskim miesięcznikiem „Historia” na łamach tego ostatniego w siedmiu artykułach przybliżaliśmy rumuńskim czytelnikom wkład Polaków w zwycięstwo aliantów w II Wojnie Światowej. Artykuły polskich historyków, bogato ilustrowane zdjęciami archiwalnymi i specjalnie przygotowanymi mapami, poświęcone były: Wojnie Obronnej Polski w 1939 r., udziałowi polskich pilotów w Bitwie o Anglię, wkładowi Polaków w zdobycie Monte Cassino, zasługom polskiego wywiadu w złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” oraz zdobyciu informacji na temat niemieckich pocisków rakietowych V-1 i V-2,  walkom polskich sił zbrojnych na wschodnich i zachodnich frontach II Wojny Światowej, a także Polskiemu Państwu Podziemnemu. Cykl był pierwszą tak kompletną prezentacją losów Polski podczas II Wojny Światowej skierowaną do szerokiej grupy rumuńskich odbiorców zainteresowanych historią.

Więcej o cyklu: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/ii-wojna-swiatowa-rocznica.html

Scheduled Aktualności Inne

O Sezonie Kulturalnym Polska-Rumunia 2024-2025 w Ziarul

Na stronach online Ziarul Financiar znajdziecie dodatek poświęcony w całości Polsce. W szczególności polecamy wam artykuł dotyczący Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025, który potrwa do października 2025 r.
20 11.2024 30 11.2024 Aktualności, SEZON PL-RO

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia