17.10.2016 - 31.10.2016 Kino

Trzy wieczory z Krzysztofem Kieślowskim

Z okazji Roku Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, zapraszamy na pokazy jego trylogii „Trzy kolory”. Wszystkie części serii będzie można zobaczyć w trzy październikowe poniedziałki w największym kinie Rumunii, czyli w telewizji publicznej. „Niebieski, „Biały” i „Czerwony” w dniach 17, 24 i 31 października wyemituje kanał TVR2.

Rok 2016, w którym przypada 75 rocznica urodzin i 20 rocznica śmierci reżysera, jest obchodzony w Polsce i wielu krajach świata jako Rok Krzysztofa Kieślowskiego.

Z tej okazji w październiku wspólnie z kanałem TVR2 Instytut Polski przypomni w telewizji rumuńskiej jego słynną trylogię „Trzy kolory” – „Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”, której tytuły nawiązują do kolorów francuskiej flagi i haseł rewolucji francuskiej „wolność, równość, braterstwo”.

– Choć od jej nakręcenia minęło ponad 20 lat, filmy nadal dotykają spraw fundamentalnych, ważnych dla każdego człowieka, a ich oszczędna forma i doskonała muzyka Zbigniewa Preisnera powodują, że kolejne pokolenia widzów doceniają wartość artystyczną i przesłanie „Trzech kolorów” – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Krzysztof Kieślowski (1941-1996) był wybitnym polskim dokumentalistą i reżyserem filmów fabularnych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, a jego dzieła były nagradzane m.in. Złotymi Lwami w Wenecji i Europejską Nagrodą Filmową „Felix”, wielokrotnie zdobywał też nagrodę FIPRESCI i polskie laury filmowe.

W 2016 roku Instytutu Polski organizuje cykl wydarzeń poświęconych polskiemu reżyserowi. Latem, w ramach festiwalu Ceau Cinema!, jego trylogia „Trzy kolory” była pokazywana w Timiszoarze. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii „Krzysztof Kieślowski” przygotowana przez Fundację In Situ, która w Sokołowsku na Dolnym Śląsku w Polsce tworzy Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i od prawie 6 lat organizuje festiwal „Hommage à Kieślowski”. Ekspozycja przybliżała postać wybitnego reżysera, jego poglądy na kino i wartości, którymi kierował się podczas pracy. Rumuńską wersję wystawy opracował Instytut Polski.

Jesienią wystawa zostanie zaprezentowana w stolicy Mołdawii Kiszyniowie. Odbędą się też warsztaty artystyczne dla studentów poświęcone twórczości Kieślowskiego towarzyszące festiwalowi ClassFest.

Program projekcji trylogii „Trzy kolory” w TVR2:

17 października, godzina 23.10 – „Niebieski”

24 października, godzina 23.10 – „Biały”

31 października, godzina 23.10 – „Czerwony”

 

Nasz tekst ilustruje fragment plakatu inspirowanego trylogią „Trzy kolory” autorstwa Soriny Vazeliny z Timiszoary. 

Polecamy film dokumentalny o Krzysztofie Kieślowskim i jego trylogii: 

 

from to
Scheduled Kino

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Astra Film Festival 🗓

Filmy, debata i koncert - to polskie elementy w programie tegorocznego festiwalu filmowego Astra w Sybinie. Wydarzenia są częścią programu Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025.
20 10.2024 27 10.2024 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.
01 10.2024 31 10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr