28.08.2016 - 1.09.2016 Muzyka, Wydarzenia

Polski dyrygent w jury Jeunesses Musicales

Ateneum Rumuńskie, jedna z najpiękniejszych sal koncertowych Europy, po raz siódmy gości Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki Jeunesses Musicales. Między 28 sierpnia i 1 września młodych artystów z dwudziestu krajów będą oceniać uznani mistrzowie batuty, a wśród nich Polak, Jacek Rogala. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Elite Art Club UNESCO.

Uczestnictwo w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Jeunesses Musicales jest dla wielu młodych muzyków przepustką do kariery międzynarodowej. W jury konkursu, złożonym z autorytetów świata muzycznego, pod kierownictwem Sigmunda Thorpa (wykładowcy Akademii Muzycznej w Oslo), zasiądzie także polski dyrygent Jacek Rogala, dyrektor naczelny Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i doktor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wśród 50 kandydatów z dwudziestu krajów, w konkursie znaleźli się także dwaj uczestnicy z Polski: zaledwie dwudziestopięcioletni Jakub Rompczyk i Ewelina Rożek-Jaworska.

Konkurs składa się z trzech etapów. Finałem będzie koncert galowego, transmitowany w kraju i za granicą. Troje finalistów konkursu poprowadzi koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. George Enescu, po czym jury zdecyduje o przyznaniu głównej nagrody.

Koncert galowy Soiree Stradivarius odbędzie się w czwartek 1 września, o godzinie 19.00, w Sali Wielkiej Ateneum Rumuńskiego.

Bilety na koncert można nabyć online za pośrednictwem www.eventim.ro

Szczegóły dotyczące konkursu mogą Państwo znaleźć na stronie http://www.bucharestcompetition.ro

 

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polska na Balkanik! Festival 🗓

Polski zespół Bubliczki wystąpi po raz drugi na festiwalu muzyki świata Balkanik! Festival w Bukareszcie, gdzie zagra 30 sierpnia.
30 08.2026 Muzyka, Wydarzenia

Polskie Historie w Komiksie 🗓

Od 13 do 16 sierpnia w ramach Festiwalu Historycznych Komiksów w Braszowie będzie można odwiedzić wystawę „Polskie opowieści w komiksie”, prezentującą prace 25 polskich artystów. Wystawa ukazuje różnorodność i bogactwo polskiego komiksu historycznego oraz oferuje niecodzienne spojrzenie na historię poprzez sztukę. Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Historii w Braszowie do 31 października.
13 08.2026 31 10.2026 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Retrospektywa Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmów i

Z okazji Roku Andrzeja Wajdy 2026 w Polsce cztery z najważniejszych filmów wielkiego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmów i Historii, który odbędzie się w dniach 7–23 sierpnia. W programie festiwalu znajdują się również dwa inne nagrodzone polskie filmy.
07 08.2026 23 08.2026 Historia, Kino, Wydarzenia