24.07.2015 - 30.08.2015 Sztuki wizualne

Ostańce próśb: wystawa w Muzeum Chłopa Rumuńskiego

Muzeum Nrodowe Chłopa Rumuńskiego oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku, zaprasza do Sali Tancred Bănățeanu MȚR, gdzie do 30 sierpnia prezentowana jest wystawa multimedialna "Ostańce próśb". Tematem wystawy jest architektura sakralna w Polsce, Norwegii i Islandii.

Ostańce Próśb to zakrojony na szeroką skalę projekt mający na celu dokumentację wybranych obiektów sakralnych z Polski, Norwegii i Islandii oraz popularyzację wiedzy na ich temat. Stanowi kontynuację przedsięwzięcia Ocalić Narodową Spuściznę, zakończonego w 2011 roku, rozwija zakres terytorialny tego projektu i zwiększa liczbę badanych obiektów.

W ramach projektu Ostańce Próśb, zaplanowanego na lata 2013–2016, chcemy przeprowadzić dokładną dokumentację wizualno-etnograficzną minimum 1500 obiektów sakralnych: kapliczek z rejonów Kociewia, Żuław, Powiśla, południowych Kaszub oraz Pojezierza Słowińskiego, a także islandzkich i norweskich kościołów. Zamierzamy wykonać fotografie obiektów oraz zrealizować filmy dokumentalne, a także przeprowadzi wywiady terenowe, również w formie nagrań audio.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa polskiego malarstwa otwiera pierwszy w historii

21 czerwca rozpocznie się wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthala w Sybinie. W uroczystości otwarcia weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Wystawa organizowana jest przez IAM, Muzeum Narodowe Brukenthala, Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia