24.07.2015 - 30.08.2015 Sztuki wizualne

Ostańce próśb: wystawa w Muzeum Chłopa Rumuńskiego

Muzeum Nrodowe Chłopa Rumuńskiego oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku, zaprasza do Sali Tancred Bănățeanu MȚR, gdzie do 30 sierpnia prezentowana jest wystawa multimedialna "Ostańce próśb". Tematem wystawy jest architektura sakralna w Polsce, Norwegii i Islandii.

Ostańce Próśb to zakrojony na szeroką skalę projekt mający na celu dokumentację wybranych obiektów sakralnych z Polski, Norwegii i Islandii oraz popularyzację wiedzy na ich temat. Stanowi kontynuację przedsięwzięcia Ocalić Narodową Spuściznę, zakończonego w 2011 roku, rozwija zakres terytorialny tego projektu i zwiększa liczbę badanych obiektów.

https://youtu.be/sFGFB5EVj8M

W ramach projektu Ostańce Próśb, zaplanowanego na lata 2013–2016, chcemy przeprowadzić dokładną dokumentację wizualno-etnograficzną minimum 1500 obiektów sakralnych: kapliczek z rejonów Kociewia, Żuław, Powiśla, południowych Kaszub oraz Pojezierza Słowińskiego, a także islandzkich i norweskich kościołów. Zamierzamy wykonać fotografie obiektów oraz zrealizować filmy dokumentalne, a także przeprowadzi wywiady terenowe, również w formie nagrań audio.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Krajobrazy pamięci: wystawa „My non-places” autorstwa Nastazji

W czasach, gdy opuszczone przestrzenie przemysłowe są często ignorowane lub znikają z krajobrazu, polska artystka Nastazja Ciupa przekształca je w poezję wizualną. Wystawa „My non-places”, która zachwyciła jury Biennale Grafiki w Siedmiogrodzie w 2022 roku, trafia teraz do Bukaresztu, w nowym kontekście artystycznym – w UNAGaleria. Wystawę można oglądać do 7 czerwca 2025 roku.
21 05.2025 07 06.2025 Sztuki wizualne