16.07.2015 - 19.07.2015 Inne

Polscy poeci na festiwalu w Bystrzycy

Marcin Baran, Wojciech Bonowicz i Piotr Sommer - trzech znanych polskich poetów bierze udział w jednym z najważniejszych wydarzeń literackich w Rumunii: Międzynarodowym Festiwalu Poezii i Muzyki Kameralnej w Bystrzycy. W programie festiwalu znajdują się odczyty, dyskusje i spotkania z poetami, jak również koncerty, w trakcie których będzie można usłyszeć utwory m. in. polskich kompozytorów.

PIĄTEK, 17 LIPCA 

• w Centrum Wielokulturowym Synagoga 
19:00 – 21:00
ODCZYTY:
Ion Mureșan (Rumunia), Paula Erizanu (Mołdawia), Paul Vinicius (Rumunia), Wojciech Bonowicz (Polska), Alexandra Turcu (Rumunia), Pablo García Casado (Hiszpania), Svetlana Cârstean, Octavian Soviany (Rumunia), Krisztina Tóth (Węgry), Florin Dan Prodan (Rumunia)

RECITAL KAMERALNY
Eugen Dumitrescu (fortepian)
i Corina Răducanu (fortepian)
w programie:
Ignacy Jan Paderewski – Album Tatrzański Op.12
Ernő Dohnányi – Walc Op.3
Leon Klepper – Pieśń i Taniec
György Sándor Ligeti – Lakodalmi tank
Sabin Pautza – Taniec we dwoje z Banatu
Fazil Say – Wintermorgen in Istanbul

SOBOTA, 18 LIPCA

• w księgarni Casa Cărții „Nicolae Steinhardt” 

16:00 – 17:30
DIALOG
z polskimi poetami Piotrem SommeremWojciechem Bonowiczem Marcinem Baranem
PROMOCJA
antologii Dimineața pe pământ Piotra Sommera (wyd. Charmides, 2015)
tłumacz: prof. dr Constantin Geambașu
moderator: Marcin Baran
tłumaczenie konferencji: Ioana Diaconu i Joanna Kornaś

• w Centrum Wielokulturowym Synagoga
19:00 – 21:00
ODCZYTY:
Piotr Sommer (Polska), Ioan Es. Pop, Valeriu Mircea Popa, Simona Popescu (Rumunia), Michaël Vandebril (Belgia), Teodora Coman, Goran Simić (Bośnia-Hercegowina), T.S. Khasis, Marcin Baran (Polska), Øystein Wingaard Wolf (Norwegia)

Program wszystkich wydarzeń jest dostępny stronie festiwalu.

from to
Scheduled Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia