Plakaty o dużej sile przekazu pozostają do dzisiaj polską specjalnością artystyczną. Najlepsze tradycje słynnej Polskiej Szkoły Plakatu, jednego z fenomenów sztuki współczesnej, kontynuują m.in. trzej wybitni graficy Ryszard Kajzer, Łukasz Kliś i Sebastian Kubica, którzy na zaproszenie Instytutu Polskiego z Bukaresztu wybrali 48 swoich prac składających się na wystawę „Polski Plakat Współczesny/ Trzy Perspektywy” prezentowaną we współpracy z Państwowym Uniwersytetem Sztuki UNARTE w Bukareszcie.
Każdy z trzech artystów wypracował swój własny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. W przypadku Ryszarda Kajzera charakteryzuje się on wielką pomysłowością w wykorzystywaniu liternictwa i malarskością, Łukasza Klisia – niezwykłą precyzją rysunku, oddającego stechnicyzowanie współczesnego świata, a Sebastiana Kubicy – połączeniem ostrej, ekspresyjnej kreski z intensywnym kolorem. Twórcy, których prace można oglądać w Bukareszcie, byli wielokrotnie nagradzani w czasie krajowych i zagranicznych konkursów artystycznych i należą do najciekawszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu średniego pokolenia.
Podczas swojego pobytu w Bukareszcie Ryszard Kajzer, Łukasz Kliś i Sebastian Kubica, zajmujący się na co dzień również pracą dydaktyczną na polskich uczelniach artystycznych (Ryszard Kajzer na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś Łukasz Kliś i Sebastian Kubica w Instytucie Sztuki w Cieszynie – Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), poprowadzą także wykład dla studentów Państwowego Uniwersytetu Sztuki UNARTE pt. „Kreatywność jako fundament projektowania graficznego na przykładzie Polskiej Szkoły Plakatu” oraz przeprowadzą wraz z nimi warsztaty projektowania graficznego.
Wystawa plakatów Ryszarda Kajzera, Łukasza Klisia i Sebastiana Kubicy i warsztaty dla rumuńskich studentów są już trzecim projektem przeprowadzony wspólnie przez Instytut Polski z Bukaresztu i Państwowy Uniwersytet Sztuki UNARTE.
Wernisaż wystawy „Polski Plakat Współczesny/ Trzy Perspektywy” odbędzie się 6 grudnia, o godz. 18.00 w bukareszteńskiej galerii UNAgaleria, str. Budişteanu 10.