6.12.2016 - 19.12.2016 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska Szkoła Plakatu w Bukareszcie

Oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości to cechy, które sześćdziesiąt lat temu rozsławiły na całym świecie polski plakat. Jak ta forma polskiej sztuki opisuje świat współcześnie, można przekonać się od 6 do 19 grudnia w bukareszteńskiej galerii UNAgaleria podczas na wystawy pt. „Polski Plakat Współczesny/ Trzy Perspektywy”.

Plakaty o dużej sile przekazu pozostają do dzisiaj polską specjalnością artystyczną. Najlepsze tradycje słynnej Polskiej Szkoły Plakatu, jednego z fenomenów sztuki współczesnej, kontynuują m.in. trzej wybitni graficy Ryszard Kajzer, Łukasz Kliś i Sebastian Kubica, którzy na zaproszenie Instytutu Polskiego z Bukaresztu wybrali 48 swoich prac składających się na wystawę „Polski Plakat Współczesny/ Trzy Perspektywy” prezentowaną we współpracy z Państwowym Uniwersytetem Sztuki UNARTE w Bukareszcie.

Każdy z trzech artystów wypracował swój własny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. W przypadku Ryszarda Kajzera charakteryzuje się on wielką pomysłowością w wykorzystywaniu liternictwa i malarskością, Łukasza Klisia – niezwykłą precyzją rysunku, oddającego stechnicyzowanie współczesnego świata, a Sebastiana Kubicy – połączeniem ostrej, ekspresyjnej kreski z intensywnym kolorem. Twórcy, których prace można oglądać w Bukareszcie, byli wielokrotnie nagradzani w czasie krajowych i zagranicznych konkursów artystycznych i należą do najciekawszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu średniego pokolenia.

Łukasz Kliś and Ryszard Kajzer in Bucharest

Podczas swojego pobytu w Bukareszcie  Ryszard Kajzer, Łukasz Kliś i Sebastian Kubica, zajmujący się na co dzień również pracą dydaktyczną na polskich uczelniach artystycznych (Ryszard Kajzer na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś Łukasz Kliś i Sebastian Kubica w Instytucie Sztuki w Cieszynie – Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), poprowadzą także wykład dla studentów Państwowego Uniwersytetu Sztuki UNARTE pt. „Kreatywność jako fundament projektowania graficznego na przykładzie Polskiej Szkoły Plakatu” oraz przeprowadzą wraz z nimi warsztaty projektowania graficznego.

Wystawa plakatów Ryszarda Kajzera, Łukasza Klisia i Sebastiana Kubicy i warsztaty dla rumuńskich studentów są już trzecim projektem przeprowadzony wspólnie przez Instytut Polski z Bukaresztu i Państwowy Uniwersytet Sztuki UNARTE.

Wernisaż wystawy „Polski Plakat Współczesny/ Trzy Perspektywy” odbędzie się 6 grudnia, o godz. 18.00 w bukareszteńskiej galerii UNAgaleria, str. Budişteanu 10. 

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia