13.08.2020 - 31.08.2020 Historia

Opowieść o Janie Pawle II na Bukowinie

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin papieża Polaka – Jana Pawła II, Instytut Polski w Bukareszcie zorganizował wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny” przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dzięki współpracy ze Związkiem Polaków w Rumunii, wystawa zostanie zaprezentowana podczas jednego z najważniejszych wydarzeń katolickich w Rumunii, gromadzących wiernych z całego kraju – święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada 15 sierpnia. Będzie można ją oglądać przy sanktuarium maryjnym w Kaczyce, gdzie co roku, w tym właśnie dniu odbywa się odpust parafialny.

Kaczyka to mieszana etnicznie i kulturowo miejscowości na rumuńskiej Bukowinie, w której nadal mieszkają Polacy. Jej początki sięgają końca XVII wieku, a rozwój nastąpił wraz z otwarciem kopalni soli kamiennej przy której władze Monarchii Habsburskiej zatrudniły górników z różnych krajów, w tym Polaków. W okolicy zaczęły powstawać osady polskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, ruskie oraz przede wszystkim mieszane.  

Kościół katolicki w Kaczyce pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego. W 2000 roku papież Jan Paweł II nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Jest on aktualnie jednym z głównych miejsc pielgrzymek katolickich w Rumunii. Najwięcej osób przybywa tam w okolicach 14 i 15 sierpnia, co wiąże się ze znajdującą się w kościele kopią ikony Matki Bożej z Częstochowy.

Ludziom w wielu krajach świata niósł nadzieję i wiarę, a Polaków zachęcał do walki o wolność, kochał góry, kajakarstwo, odwiedził wszystkie kontynenty – Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku.

Wystawa to podróż po przełomowych momentach życia papieża Polaka – od  narodzin małego Lolka, jak go nazywała rodzina, przez II wojnę światową, czasy, gdy jest biskupem Krakowa, moment, gdy zostaje głową Kościoła Katolickiego i staje  na balkonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Kolejne części ekspozycji pokazują też czasy pontyfikatu, choroby  i ostatnie chwile życia papieża.

Twórcy wystawy przypominają  postać, która wpłynęła na bieg historii kościoła, Polski i świata, korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia.

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO