13.08.2020 - 31.08.2020 Historia

Opowieść o Janie Pawle II na Bukowinie

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin papieża Polaka – Jana Pawła II, Instytut Polski w Bukareszcie zorganizował wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny” przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dzięki współpracy ze Związkiem Polaków w Rumunii, wystawa zostanie zaprezentowana podczas jednego z najważniejszych wydarzeń katolickich w Rumunii, gromadzących wiernych z całego kraju – święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada 15 sierpnia. Będzie można ją oglądać przy sanktuarium maryjnym w Kaczyce, gdzie co roku, w tym właśnie dniu odbywa się odpust parafialny.

Kaczyka to mieszana etnicznie i kulturowo miejscowości na rumuńskiej Bukowinie, w której nadal mieszkają Polacy. Jej początki sięgają końca XVII wieku, a rozwój nastąpił wraz z otwarciem kopalni soli kamiennej przy której władze Monarchii Habsburskiej zatrudniły górników z różnych krajów, w tym Polaków. W okolicy zaczęły powstawać osady polskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, ruskie oraz przede wszystkim mieszane.  

Kościół katolicki w Kaczyce pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego. W 2000 roku papież Jan Paweł II nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Jest on aktualnie jednym z głównych miejsc pielgrzymek katolickich w Rumunii. Najwięcej osób przybywa tam w okolicach 14 i 15 sierpnia, co wiąże się ze znajdującą się w kościele kopią ikony Matki Bożej z Częstochowy.

Ludziom w wielu krajach świata niósł nadzieję i wiarę, a Polaków zachęcał do walki o wolność, kochał góry, kajakarstwo, odwiedził wszystkie kontynenty – Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku.

Wystawa to podróż po przełomowych momentach życia papieża Polaka – od  narodzin małego Lolka, jak go nazywała rodzina, przez II wojnę światową, czasy, gdy jest biskupem Krakowa, moment, gdy zostaje głową Kościoła Katolickiego i staje  na balkonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Kolejne części ekspozycji pokazują też czasy pontyfikatu, choroby  i ostatnie chwile życia papieża.

Twórcy wystawy przypominają  postać, która wpłynęła na bieg historii kościoła, Polski i świata, korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia.

from to
Scheduled Historia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe i edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne

„Sen pierwszej nocy polarnej – Belgica –

Okres trwania wystawy: 16 maja – 30 września 2025 r. MNIT, ul. Constantin Daicoviciu nr. 2, Kluż-Napoka, 1 piętro
16 05.2025 30 09.2025 Historia, Inne, Wydarzenia

Walka, cierpienie i przyjaźń: wystawa w Alba

W osiemdziesiąt sześć lat po wybuchu II wojny światowej, w przeddzień 8 maja – dnia, który w wielu krajach obchodzony jest jako dzień zwycięstwa nad nazizmem – przypominamy sobie, że historia nigdy nie była prostym podziałem na zwycięzców i przegranych. W tamtych burzliwych czasach, podobnie jak i dziś, radość często przeplatała się z nowymi cierpieniami, a zwycięstwo bywało początkiem kolejnych dramatów.
07 05.2025 25 05.2025 Historia