27.01.2021 - 25.02.2021 Inne, Muzyka

„Dzieciństwo Chopina” – e-book dla dzieci

W 2020 r. obchodziliśmy 210 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji, wspólnie ze Stowarzyszeniem Clasic e fantastic, przygotowaliśmy e-book dla dzieci o jego życiu i twórczości polskiego kompozytora. Dziś prezentujemy go poraz pierwszy i zapraszamy jego do pobrania i przeczytania, podziwiając jednocześnie wspaniałe ilustracje autorstwa Annabelli Orosz.

E-book powstał na podstawie spektaklu „Dzieciństwo Chopina”, który cieszył się dużym sukcesem już od 2012 r., gdy miała miejsce jego premiera jako część projektu „Clasic e fantastic”, w ramach którego najmłodsi rumuńscy widzowie mieli okazję poznać twórczość wielkich kompozytorów. W ubiegłym roku projekt został wzbogacony o bibliotekę wirtualną, która składa się z książek zainspirowanych tymi spektaklami muzycznymi. Do tej kolekcji dołącza właśnie także „Dzieciństwo Chopina”, autorstwa Mony Ciută i Iriny Sârbu, z ilustracjami Annabelli Orosz.

E-book (w języku rumuńskim) można obejrzeć i pobrać ze strony stowarzyszenia „Clasic e fantastic”.

O autorkach:

  • Mona Ciută – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka i wykładowczyni na UNATC w Bukareszcie. Jedna z założycielek stowarzyszenia „Clasic e fantastic”. Wyreżyserowała wszystkie 12 spektakli prezentowanych dotychczas, opowiadających o dzieciństwie wielkich muzyków: Vivaldiego, Bacha, Mozarta, Beethovena, Rossiniego, Wagnera, Chopina, Ceaikovskiego, Straussa, Enescu, Bartóka i Gershwina.
  • Irina Sârbu – aktorka, piosenkarka jazzowa, wykładowczyni na UNATC w Bukareszcie. Jedna z założycielek stowarzyszenia „Clasic e fantastic”.
  • Annabella Orosz – artystka, ilustratorka freelancer. Jej książki dla dzieci wyróżnia delikatna kreska i oryginalna wyobraźnia, a także szczególne wyczucie koloru i doskonałe wyczucie. Najbardziej znaną książką przez nią ilustowaną jest „O iarnă de povești” Cristiny i Alexa Donovici.
  • Cristina Sârbu Bohaciu – muzykolożka, dziennikarka prasowa i radiowa, autorka specjalistycznych wydawnictw, inicjatorka i koordynatorka projektu „Clasic e fantastic”. Koordynatorka kolekcji książek „Clasic e fantastic. Copilăria marilor muzicieni”.

Cała kolekcja e-booków jest dostępna w języku rumuńskim na stronie stowarzyszenia.

 

from to
Scheduled Inne Muzyka

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

W ramach tegorocznej Nocy Muzeuw w Vaslui, Instytut Polski w Bukareszcie otworzy wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Koncerty Fernabucco w Bukareszcie 🗓

Polski duet Fernabucco wystąpi podczas trzeciej edycji CellEAST Festival, jedynego festiwalu wiolonczelowego w Rumunii.
12 05.2024 13 05.2024 Muzyka

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne