27.01.2021 - 25.02.2021 Inne, Muzyka

„Dzieciństwo Chopina” – e-book dla dzieci

W 2020 r. obchodziliśmy 210 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji, wspólnie ze Stowarzyszeniem Clasic e fantastic, przygotowaliśmy e-book dla dzieci o jego życiu i twórczości polskiego kompozytora. Dziś prezentujemy go poraz pierwszy i zapraszamy jego do pobrania i przeczytania, podziwiając jednocześnie wspaniałe ilustracje autorstwa Annabelli Orosz.

E-book powstał na podstawie spektaklu „Dzieciństwo Chopina”, który cieszył się dużym sukcesem już od 2012 r., gdy miała miejsce jego premiera jako część projektu „Clasic e fantastic”, w ramach którego najmłodsi rumuńscy widzowie mieli okazję poznać twórczość wielkich kompozytorów. W ubiegłym roku projekt został wzbogacony o bibliotekę wirtualną, która składa się z książek zainspirowanych tymi spektaklami muzycznymi. Do tej kolekcji dołącza właśnie także „Dzieciństwo Chopina”, autorstwa Mony Ciută i Iriny Sârbu, z ilustracjami Annabelli Orosz.

E-book (w języku rumuńskim) można obejrzeć i pobrać ze strony stowarzyszenia „Clasic e fantastic”.

O autorkach:

  • Mona Ciută – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka i wykładowczyni na UNATC w Bukareszcie. Jedna z założycielek stowarzyszenia „Clasic e fantastic”. Wyreżyserowała wszystkie 12 spektakli prezentowanych dotychczas, opowiadających o dzieciństwie wielkich muzyków: Vivaldiego, Bacha, Mozarta, Beethovena, Rossiniego, Wagnera, Chopina, Ceaikovskiego, Straussa, Enescu, Bartóka i Gershwina.
  • Irina Sârbu – aktorka, piosenkarka jazzowa, wykładowczyni na UNATC w Bukareszcie. Jedna z założycielek stowarzyszenia „Clasic e fantastic”.
  • Annabella Orosz – artystka, ilustratorka freelancer. Jej książki dla dzieci wyróżnia delikatna kreska i oryginalna wyobraźnia, a także szczególne wyczucie koloru i doskonałe wyczucie. Najbardziej znaną książką przez nią ilustowaną jest „O iarnă de povești” Cristiny i Alexa Donovici.
  • Cristina Sârbu Bohaciu – muzykolożka, dziennikarka prasowa i radiowa, autorka specjalistycznych wydawnictw, inicjatorka i koordynatorka projektu „Clasic e fantastic”. Koordynatorka kolekcji książek „Clasic e fantastic. Copilăria marilor muzicieni”.

Cała kolekcja e-booków jest dostępna w języku rumuńskim na stronie stowarzyszenia.

 

from to
Scheduled Inne Muzyka

“Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Historie fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką kolejnego już odcinka jest Halina Konopacka (1900 - 1989) – wszechstronna polska sportsmenka i pierwsza polska złota medalistka olimpijska.
26 02.2021 14 03.2021 Inne

Świętujemy urodziny Fryderyka Chopina w Kiszyniowie 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Kiszyniowie z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca, podczas spacerów w centrum miasta, na płocie Muzeum Historii Mołdawii.
23 02.2021 30 03.2021 Inne

Karpacki kociołek – książka kucharska krajów z

Z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej (V4), przygotowaliśmy dla Was mały upominek. Wspólnie z Chefem Lorkiem wybraliśmy i przygotowaliśmy kilka przepisów typowych dla Europy Środkowej i zebraliśmy je w specjalnej książce kucharskiej. Skosztuj naszego Karpackiego Kociołka!
15 02.2021 31 12.2021 Inne