27.01.2021 - 25.02.2021 Inne, Muzyka

„Dzieciństwo Chopina” – e-book dla dzieci

W 2020 r. obchodziliśmy 210 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji, wspólnie ze Stowarzyszeniem Clasic e fantastic, przygotowaliśmy e-book dla dzieci o jego życiu i twórczości polskiego kompozytora. Dziś prezentujemy go poraz pierwszy i zapraszamy jego do pobrania i przeczytania, podziwiając jednocześnie wspaniałe ilustracje autorstwa Annabelli Orosz.

E-book powstał na podstawie spektaklu „Dzieciństwo Chopina”, który cieszył się dużym sukcesem już od 2012 r., gdy miała miejsce jego premiera jako część projektu „Clasic e fantastic”, w ramach którego najmłodsi rumuńscy widzowie mieli okazję poznać twórczość wielkich kompozytorów. W ubiegłym roku projekt został wzbogacony o bibliotekę wirtualną, która składa się z książek zainspirowanych tymi spektaklami muzycznymi. Do tej kolekcji dołącza właśnie także „Dzieciństwo Chopina”, autorstwa Mony Ciută i Iriny Sârbu, z ilustracjami Annabelli Orosz.

E-book (w języku rumuńskim) można obejrzeć i pobrać ze strony stowarzyszenia „Clasic e fantastic”.

O autorkach:

  • Mona Ciută – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka i wykładowczyni na UNATC w Bukareszcie. Jedna z założycielek stowarzyszenia „Clasic e fantastic”. Wyreżyserowała wszystkie 12 spektakli prezentowanych dotychczas, opowiadających o dzieciństwie wielkich muzyków: Vivaldiego, Bacha, Mozarta, Beethovena, Rossiniego, Wagnera, Chopina, Ceaikovskiego, Straussa, Enescu, Bartóka i Gershwina.
  • Irina Sârbu – aktorka, piosenkarka jazzowa, wykładowczyni na UNATC w Bukareszcie. Jedna z założycielek stowarzyszenia „Clasic e fantastic”.
  • Annabella Orosz – artystka, ilustratorka freelancer. Jej książki dla dzieci wyróżnia delikatna kreska i oryginalna wyobraźnia, a także szczególne wyczucie koloru i doskonałe wyczucie. Najbardziej znaną książką przez nią ilustowaną jest „O iarnă de povești” Cristiny i Alexa Donovici.
  • Cristina Sârbu Bohaciu – muzykolożka, dziennikarka prasowa i radiowa, autorka specjalistycznych wydawnictw, inicjatorka i koordynatorka projektu „Clasic e fantastic”. Koordynatorka kolekcji książek „Clasic e fantastic. Copilăria marilor muzicieni”.

Cała kolekcja e-booków jest dostępna w języku rumuńskim na stronie stowarzyszenia.

 

from to
Scheduled Inne Muzyka

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

Polski jazz w Kiszyniowie 🗓

W dniu 10 czerwca Ion Vîrlan Quintet zagra na scenie Międzynarodowego Festiwalu Jazz'N Chisinau, który odbędzie się w Pałacu Republiki w Kiszyniowie w dniach 10-12 czerwca 2025 r.
10 06.2025 Muzyka, Wydarzenia