27.01.2021 - 25.02.2021 Inne, Muzyka

„Dzieciństwo Chopina” – e-book dla dzieci

W 2020 r. obchodziliśmy 210 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji, wspólnie ze Stowarzyszeniem Clasic e fantastic, przygotowaliśmy e-book dla dzieci o jego życiu i twórczości polskiego kompozytora. Dziś prezentujemy go poraz pierwszy i zapraszamy jego do pobrania i przeczytania, podziwiając jednocześnie wspaniałe ilustracje autorstwa Annabelli Orosz.

E-book powstał na podstawie spektaklu „Dzieciństwo Chopina”, który cieszył się dużym sukcesem już od 2012 r., gdy miała miejsce jego premiera jako część projektu „Clasic e fantastic”, w ramach którego najmłodsi rumuńscy widzowie mieli okazję poznać twórczość wielkich kompozytorów. W ubiegłym roku projekt został wzbogacony o bibliotekę wirtualną, która składa się z książek zainspirowanych tymi spektaklami muzycznymi. Do tej kolekcji dołącza właśnie także „Dzieciństwo Chopina”, autorstwa Mony Ciută i Iriny Sârbu, z ilustracjami Annabelli Orosz.

E-book (w języku rumuńskim) można obejrzeć i pobrać ze strony stowarzyszenia „Clasic e fantastic”.

O autorkach:

  • Mona Ciută – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka i wykładowczyni na UNATC w Bukareszcie. Jedna z założycielek stowarzyszenia „Clasic e fantastic”. Wyreżyserowała wszystkie 12 spektakli prezentowanych dotychczas, opowiadających o dzieciństwie wielkich muzyków: Vivaldiego, Bacha, Mozarta, Beethovena, Rossiniego, Wagnera, Chopina, Ceaikovskiego, Straussa, Enescu, Bartóka i Gershwina.
  • Irina Sârbu – aktorka, piosenkarka jazzowa, wykładowczyni na UNATC w Bukareszcie. Jedna z założycielek stowarzyszenia „Clasic e fantastic”.
  • Annabella Orosz – artystka, ilustratorka freelancer. Jej książki dla dzieci wyróżnia delikatna kreska i oryginalna wyobraźnia, a także szczególne wyczucie koloru i doskonałe wyczucie. Najbardziej znaną książką przez nią ilustowaną jest „O iarnă de povești” Cristiny i Alexa Donovici.
  • Cristina Sârbu Bohaciu – muzykolożka, dziennikarka prasowa i radiowa, autorka specjalistycznych wydawnictw, inicjatorka i koordynatorka projektu „Clasic e fantastic”. Koordynatorka kolekcji książek „Clasic e fantastic. Copilăria marilor muzicieni”.

Cała kolekcja e-booków jest dostępna w języku rumuńskim na stronie stowarzyszenia.

 

from to
Scheduled Inne Muzyka

Poznaj tajniki języka polskiego w Krajowej 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Biblioteki Powiatowej „Alexandru i Aristia Aman” do końca listopada.
25 10.2021 30 11.2021 Inne

Polski jazz na festiwalu Timisoara Jazz Festival

Skrzypek Mateusz Smoczyński zagości w Timiszoarze z solowym koncertem podczas XII edycji festiwalu jazzowego, który odbędzie się w dniach 28-31 października 2021.
30 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Polska muzyka na festiwalu Jazz in the

Pianistka Hania Rani i DJ Kornelia Binicewicz - znana pod pseudonimem Ladies on Records, zagrają podczas tegorocznego festiwalu Jazz in the Park w Cluj-Napoca, który odbędzie się w dniach 2-5 września.
02 09.2021 05 09.2021 Muzyka, Wydarzenia