4.08.2021 - 31.10.2021 Teatr

„Miejsce Spotkania” – fenomen polskiego plenerowego teatru społeczno-wspólnotowego w Rumunii

Stowarzyszenie Teatralne Shoshin, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Wydziałem Teatru i Filmu Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce oraz innymi partnerami związanymi z teatrem niezależnym, zainicjowało projekt, którego celem jest wyeksponowanie metod „teatru plenerowego” i teatru społeczno-wspólnotowego w Polsce, w celu aktywizacji środowisk kulturalnych i przyczynienia się do zbliżenia przestrzeni publicznej poprzez sztukę. Projekt zatytułowany „Pole Spotkań” ma na celu przybliżenie rumuńskiej publiczności: zarówno laikom, jak i profesjonalistom zajmującym się kulturą, polskiej szkoły teatru społecznego, ukazując jej wielowymiarowość, zarówno w perspektywie teoretycznej i historycznej, jak i współczesnej – praktycznej.

Projekt „Miejsce Spotkania” składa się z kilku części: w sierpniu w Klużu-Napoce odbywa się akcja uliczna wychodząca od metod wpływowej polskiej firmy Akademia Ruchu.

Założona w 1972 roku Akademia Ruchu stała się jednym z najbardziej aktywnych i wpływowych zespołów w Polsce o międzynarodowej renomie, które  tworzą dzieła sztuki w przestrzeni publicznej. W unikalny sposób łączą teatr, sztuki wizualne, film i performance, przemycając jednocześnie silne przesłania polityczne i społeczne .

7 i 8 sierpnia odbędą się w wielu miejscach Klużu, różne akcje uliczne, prowadzone przez Zbigniewa Olkiewicza (członka założyciela Akademii Ruchu) i Jarosława Siejkowskiego (Fundacja Art Junction i Teatr Biuro Podróży), we współpracy z 6 aktorami z kilku niezależnych zespołów z Klużu.

Dokładne miejsca i godziny tych akcji zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie Facebook Stowarzyszenia Teatralnego Shoshin (www.facebook.com/shoshin.theatre), oraz na platformach partnerów projektu.

Na początku października odbędą się warsztaty teatru lalek cieni z dziećmi i młodzieżą należącą do społeczności romskiej z Pata-Rât. Uczestnicy, pod przewodnictwem Barbary Prądzyńskiej (Fundacja Art Junction) i Antonio Gonzaleza Rodrigueza, stworzą, wykorzystując techniki gry cieni, małe przedstawienie, które zostanie pokazane rodzinom i lokalnej społeczności.

W drugiej połowie października odbędą się dwa seminaria online, z udziałem polskich ekspertów i naukowców, poświęcone zróżnicowanym strategiom aktywizacji społeczności i zbliżenia przestrzeni publicznej w Polsce, a także pokazany zostanie film dokumentalny o Akademii Ruchu zrealizowany przez Andrzeja Sapiję w 2006 roku.

Partnerzy: Instytut Polski w Bukareszcie, Wydział Teatru i Filmu (UBB), Stowarzyszenie Váróterem Projekt, Stowarzyszenie Magiczna Lalka, Stowarzyszenie Made in Pata Rât

Współfinansowane przez Administrację Narodowego Funduszu Kultury (AFCN) i Departament Stosunków Międzyetnicznych (DRI).

from to
Scheduled Teatr

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

Polskie wydarzenia na 34. edycji Narodowego Festiwalu

3 przedstawienia z Polski, 2 przedstawienia rumuńskie w polskiej reżyserii oraz jedna promocja książki znajdą się w programie tegorocznej 34. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego FNT w Bukareszcie.
20 10.2024 25 10.2024 Literatura, SEZON PL-RO, Teatr, Wydarzenia