4.08.2021 - 31.10.2021 Teatr

„Miejsce Spotkania” – fenomen polskiego plenerowego teatru społeczno-wspólnotowego w Rumunii

Stowarzyszenie Teatralne Shoshin, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Wydziałem Teatru i Filmu Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce oraz innymi partnerami związanymi z teatrem niezależnym, zainicjowało projekt, którego celem jest wyeksponowanie metod „teatru plenerowego” i teatru społeczno-wspólnotowego w Polsce, w celu aktywizacji środowisk kulturalnych i przyczynienia się do zbliżenia przestrzeni publicznej poprzez sztukę. Projekt zatytułowany „Pole Spotkań” ma na celu przybliżenie rumuńskiej publiczności: zarówno laikom, jak i profesjonalistom zajmującym się kulturą, polskiej szkoły teatru społecznego, ukazując jej wielowymiarowość, zarówno w perspektywie teoretycznej i historycznej, jak i współczesnej – praktycznej.

Projekt „Miejsce Spotkania” składa się z kilku części: w sierpniu w Klużu-Napoce odbywa się akcja uliczna wychodząca od metod wpływowej polskiej firmy Akademia Ruchu.

Założona w 1972 roku Akademia Ruchu stała się jednym z najbardziej aktywnych i wpływowych zespołów w Polsce o międzynarodowej renomie, które  tworzą dzieła sztuki w przestrzeni publicznej. W unikalny sposób łączą teatr, sztuki wizualne, film i performance, przemycając jednocześnie silne przesłania polityczne i społeczne .

7 i 8 sierpnia odbędą się w wielu miejscach Klużu, różne akcje uliczne, prowadzone przez Zbigniewa Olkiewicza (członka założyciela Akademii Ruchu) i Jarosława Siejkowskiego (Fundacja Art Junction i Teatr Biuro Podróży), we współpracy z 6 aktorami z kilku niezależnych zespołów z Klużu.

Dokładne miejsca i godziny tych akcji zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie Facebook Stowarzyszenia Teatralnego Shoshin (www.facebook.com/shoshin.theatre), oraz na platformach partnerów projektu.

Na początku października odbędą się warsztaty teatru lalek cieni z dziećmi i młodzieżą należącą do społeczności romskiej z Pata-Rât. Uczestnicy, pod przewodnictwem Barbary Prądzyńskiej (Fundacja Art Junction) i Antonio Gonzaleza Rodrigueza, stworzą, wykorzystując techniki gry cieni, małe przedstawienie, które zostanie pokazane rodzinom i lokalnej społeczności.

W drugiej połowie października odbędą się dwa seminaria online, z udziałem polskich ekspertów i naukowców, poświęcone zróżnicowanym strategiom aktywizacji społeczności i zbliżenia przestrzeni publicznej w Polsce, a także pokazany zostanie film dokumentalny o Akademii Ruchu zrealizowany przez Andrzeja Sapiję w 2006 roku.

Partnerzy: Instytut Polski w Bukareszcie, Wydział Teatru i Filmu (UBB), Stowarzyszenie Váróterem Projekt, Stowarzyszenie Magiczna Lalka, Stowarzyszenie Made in Pata Rât

Współfinansowane przez Administrację Narodowego Funduszu Kultury (AFCN) i Departament Stosunków Międzyetnicznych (DRI).

from to
Scheduled Teatr

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Stary Burek i wilk – premiera w

Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprasza w niedzielę 10 grudnia od godz. 9.00 na antenie Radia Romania Cultural na premierę słuchowiska Stary Burek i wilk - słowackiej baśni ludowej, scenariusz i reżyseria Gavriil Pinte.
10 12.2023 Teatr