4.08.2021 - 31.10.2021 Teatr

„Miejsce Spotkania” – fenomen polskiego plenerowego teatru społeczno-wspólnotowego w Rumunii

Stowarzyszenie Teatralne Shoshin, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Wydziałem Teatru i Filmu Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce oraz innymi partnerami związanymi z teatrem niezależnym, zainicjowało projekt, którego celem jest wyeksponowanie metod „teatru plenerowego” i teatru społeczno-wspólnotowego w Polsce, w celu aktywizacji środowisk kulturalnych i przyczynienia się do zbliżenia przestrzeni publicznej poprzez sztukę. Projekt zatytułowany „Pole Spotkań” ma na celu przybliżenie rumuńskiej publiczności: zarówno laikom, jak i profesjonalistom zajmującym się kulturą, polskiej szkoły teatru społecznego, ukazując jej wielowymiarowość, zarówno w perspektywie teoretycznej i historycznej, jak i współczesnej – praktycznej.

Projekt „Miejsce Spotkania” składa się z kilku części: w sierpniu w Klużu-Napoce odbywa się akcja uliczna wychodząca od metod wpływowej polskiej firmy Akademia Ruchu.

Założona w 1972 roku Akademia Ruchu stała się jednym z najbardziej aktywnych i wpływowych zespołów w Polsce o międzynarodowej renomie, które  tworzą dzieła sztuki w przestrzeni publicznej. W unikalny sposób łączą teatr, sztuki wizualne, film i performance, przemycając jednocześnie silne przesłania polityczne i społeczne .

7 i 8 sierpnia odbędą się w wielu miejscach Klużu, różne akcje uliczne, prowadzone przez Zbigniewa Olkiewicza (członka założyciela Akademii Ruchu) i Jarosława Siejkowskiego (Fundacja Art Junction i Teatr Biuro Podróży), we współpracy z 6 aktorami z kilku niezależnych zespołów z Klużu.

Dokładne miejsca i godziny tych akcji zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie Facebook Stowarzyszenia Teatralnego Shoshin (www.facebook.com/shoshin.theatre), oraz na platformach partnerów projektu.

Na początku października odbędą się warsztaty teatru lalek cieni z dziećmi i młodzieżą należącą do społeczności romskiej z Pata-Rât. Uczestnicy, pod przewodnictwem Barbary Prądzyńskiej (Fundacja Art Junction) i Antonio Gonzaleza Rodrigueza, stworzą, wykorzystując techniki gry cieni, małe przedstawienie, które zostanie pokazane rodzinom i lokalnej społeczności.

W drugiej połowie października odbędą się dwa seminaria online, z udziałem polskich ekspertów i naukowców, poświęcone zróżnicowanym strategiom aktywizacji społeczności i zbliżenia przestrzeni publicznej w Polsce, a także pokazany zostanie film dokumentalny o Akademii Ruchu zrealizowany przez Andrzeja Sapiję w 2006 roku.

Partnerzy: Instytut Polski w Bukareszcie, Wydział Teatru i Filmu (UBB), Stowarzyszenie Váróterem Projekt, Stowarzyszenie Magiczna Lalka, Stowarzyszenie Made in Pata Rât

Współfinansowane przez Administrację Narodowego Funduszu Kultury (AFCN) i Departament Stosunków Międzyetnicznych (DRI).

from to
Scheduled Teatr

Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu

Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07 11.2021 14 11.2021 Sztuki wizualne, Teatr

Polski teatr w Piatra Neamț 🗓

Niezwykle utalentowany reżyser młodego pokolenia Jakub Skrzywanek weźmie udział w tegorocznej 32. edycji Festiwalu Teatralnego w Piatra Neamț, który odbędzie się w dniach 3-12 września.
05 09.2021 Teatr

Polski Teatr Współczesny w czasopiśmie Scena.ro

W najnowszym, 52. numerze najpopularniejszego rumuńskiego czasopisma teatralnego Scena.ro znajduje się sekcja tematyczna poświęcona w całości najnowszym zjawiskom w polskim teatrze.
16 06.2021 Teatr