W kinie Arta w Sfântu Gheorghe (str. Kőrösi Csoma Sándor 10), w sobotę 30 października zostaną pokazane następujące filmy:
– godz. 11.15 Klub włóczykijów (film dla dzieci)
– godz. 16.30 Boże ciało
– godz. 18.45 Obywatel Jones
KLUB WŁÓCZYKIJÓW I TAJEMNICA DZIADKA HIERONIMA
komedia, przygodowy, 2015, Polska, 94 min., wiek: +9 lat
Reżyseria i scenariusz: Tomasz Szafrański
napisy w języku rumuńskim
Kornel Kiwajło, podobnie jak większość dzisiejszych trzynastolatków, spędza godziny przed ekranem komputera. Główny bohater przeżywa wirtualne przygody w świecie gier komputerowych. Jednak nieoczekiwane pojawienie się zwariowanego wujka Dionizego, poszukiwacza skarbów, wprowadza zamęt w poukładane życie chłopca i wciąga go w prawdziwą wakacyjną przygodę. Razem z wujkiem rusza w podróż, której nigdy nie zapomni. Jej celem jest odnalezienie skarbu, jaki w czasie II wojny światowej ukrył dziadek Hieronim.
Film zainspirowany książką pod tym samym tytułem autorstwa Edmunda Niziurskiego.
BOŻE CIAŁO
dramat, 2019, Polska, 115 min.
Reżyseria: Jan Komasa
napisy w języku rumuńskim
Historia dwudziestoletniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po warunkowym zwolnieniu chłopak zaprzyjaźnia się z proboszczem niewielkiej parafii. Pod nieobecność duchownego Daniel wykorzystuje niespodziewaną okazję i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Jego metody ewangelizacji budzą spore kontrowersje wśród mieszkańców, z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza poruszają ludzi.
OBYWATEL JONES
dramat, thriller, Polska – Ukraina – Wielka Brytania, 2019, 119 min.
Reżyseria: Agnieszka Holland
napisy w języku rumuńskim
Młody dziennikarz Gareth Jones przymierza się do wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów.
Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę.
Odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.