30.10.2021 Kino, Wydarzenia

Dzień filmu polskiego w Sfântu Gheorghe

W sobotę 30 października, w Kinie Arta w Sfântu Gheorghe dorośli i dzieci będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy.

W kinie Arta w Sfântu Gheorghe (str. Kőrösi Csoma Sándor 10), w sobotę 30 października zostaną pokazane następujące filmy:

– godz. 11.15 Klub włóczykijów (film dla dzieci)

– godz. 16.30 Boże ciało

– godz. 18.45 Obywatel Jones

 

KLUB WŁÓCZYKIJÓW I TAJEMNICA DZIADKA HIERONIMA

komedia, przygodowy, 2015, Polska, 94 min., wiek: +9 lat

Reżyseria i scenariusz: Tomasz Szafrański

napisy w języku rumuńskim

Kornel Kiwajło, podobnie jak większość dzisiejszych trzynastolatków, spędza godziny przed ekranem komputera. Główny bohater przeżywa wirtualne przygody w świecie gier komputerowych. Jednak nieoczekiwane pojawienie się zwariowanego wujka Dionizego, poszukiwacza skarbów, wprowadza zamęt w poukładane życie chłopca i wciąga go w prawdziwą wakacyjną przygodę. Razem z wujkiem rusza w podróż, której nigdy nie zapomni. Jej celem jest odnalezienie skarbu, jaki w czasie II wojny światowej ukrył dziadek Hieronim.

Film zainspirowany książką pod tym samym tytułem autorstwa Edmunda Niziurskiego.

BOŻE CIAŁO

dramat, 2019, Polska, 115 min.

Reżyseria: Jan Komasa

napisy w języku rumuńskim

Historia dwudziestoletniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po warunkowym zwolnieniu chłopak zaprzyjaźnia się z proboszczem niewielkiej parafii. Pod nieobecność duchownego Daniel wykorzystuje niespodziewaną okazję i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Jego metody ewangelizacji budzą spore kontrowersje wśród mieszkańców, z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza poruszają ludzi.

OBYWATEL JONES

dramat, thriller, Polska – Ukraina – Wielka Brytania, 2019, 119 min.

Reżyseria: Agnieszka Holland

napisy w języku rumuńskim

Młody dziennikarz Gareth Jones przymierza się do wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów.

Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę.

Odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Scheduled Kino >Wydarzenia

O Ukrainie na Festiwalu Filmu Europejskiego w

Film „Obywatel Jones” jednej z najbardziej nagradzanych europejskich reżyserek Agnieszki Holland zostanie po raz pierwszy pokazany w Mołdawii podczas Europejskiego Festiwalu Filmu i Kultury, który odbędzie się w dniach 16-31 maja.
18 05.2022 Kino

Retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego na TIFF 2022 🗓

Polski reżyser i scenarzysta, Krzysztof Kieślowski, zostanie uczczony obszerną retrospektywą podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transylwania - TIFF w Klużu-Napoce. Wydarzenie zorganizowano przy okazji, obchodzonej w 2021 roku, 80. rocznicy urodzin filmowca. W dniach 17-26 czerwca dziesięć z jego najbardziej uznanych dzieł będzie można zobaczyć w sekcji Close-up Krzysztof Kieślowski, w ramach specjalnego programu poświęconego polskiemu kinu. Polska jest jednym z dwóch krajów zaproszonych na tę edycję festiwalu.
17 06.2022 26 06.2022 Kino, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu Timisoara Jazz Festival

Skrzypek Mateusz Smoczyński zagości w Timiszoarze z solowym koncertem podczas XII edycji festiwalu jazzowego, który odbędzie się w dniach 28-31 października 2021.
30 10.2021 Muzyka, Wydarzenia