Dni Polskie, których gospodarzem jest Związek Polaków w Rumunii, to okazja do zaprezentowania dorobku naukowców i pasjonatów z obu krajów zajmujących się tematyką polsko-rumuńską.
Co roku w Suczawie, sercu rumuńskiej Bukowiny, na terenie której mieszka największa w Rumunii społeczność polska (według szacunków ok. 2,5 -3 tys. osób), prezentują oni swoje referaty na tematy związane z historią i kulturą dwóch państw. Z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Rumunią i osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej właśnie te zagadnienia zdominowały tegoroczne sympozjum.
Instytut Polski z Bukaresztu, który wspiera Dni Polskie, podczas ich 21. edycji w Muzeum Bukowiny w Suczawie, zaprezentował po raz pierwszy w Rumunii wystawę „Walka i cierpienie. Obywatele Polscy podczas II wojny światowej”.
Ekspozycja została przygotowana przez nowoczesne Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, zaś Instytut przygotował jej rumuńską wersję językową i wzbogacił ją o wątki dotyczące stosunków polsko-rumuńskich w czasie II wojny światowej, w tym o materiały pozyskane od Narodowych Archiwów Rumunii na temat pobytu w Rumunii 60-100 tys. polskich uchodźców.
W wernisażu wystawy 29 sierpnia 2019 roku udział wzięli m.in. Amet Aledin, podsekretarz stanu w departamencie do spraw stosunków międzyetnicznych (DRI), władze miasta i województwa Suczawa, posłanka reprezentująca Polaków w rumuńskim parlamencie Victoria Longher i prezes Związku Polaków w Rumunii Gerwazy Longher, przedstawiciele polskiej dyplomacji, w tym dyrektor Instytutu Polskiego Agnieszka Skieterska i konsul Andrzej Kalinowski, a także reprezentanci Wojska Polskiego przebywający w Rumunii w ramach kontyngentu w Krajowej, polskich samorządów oraz liczne media lokalne i ogólnokrajowe.
Dwudziestej pierwszej edycji Dni Polskich z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie w piątek 30 sierpnia towarzyszył także pokaz nagradzanego na całym świecie filmu „Zimna wojna”, autorstwa polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego, uznanego również za najlepszy film europejski 2018 roku. Wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Suczawy, o czym najlepiej świadczyła całkowicie wypełniona duża sala w Muzeum Bukowiny.
Zwieńczeniem Dni Polskich tradycyjnie są polskie dożynki organizowane w miejscowości Nowy Sołoniec, założonej i zamieszkanej przez społeczność polską. W tym roku 31 sierpnia na ich scenie, poza lokalnymi polskimi zespołami ludowymi, pojawił się także zespół „Pogórzanie” z Gorlic.
Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele Polscy podczas II wojny światowej” jesienią 2019 roku będzie prezentowana jeszcze m.in. w rumuńskim Senacie w Bukareszcie (wrzesień) i w Pałacu Kultury w Jassach (październik). W listopadzie odwiedzi także Republikę Mołdawii.