24.08.2019 - 25.08.2019 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Naucz się tworzyć plakaty/Târgu Mureș

Podczas organizowanego w Târgu Mureș festiwalu sztuk współczesnych Szféra, 24 i 25 sierpnia 2019 roku zapraszamy na warsztaty projektowania plakatów, które poprowadzi polska graficzka Monika Starowicz.

 

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa pt. “Kobiety w polskim plakacie”.

– Czasami warto zatrzymać się, aby dostrzec piękno otaczającego świata albo zacząć być dobrym dla siebie. Sprawiając sobie małe i duże przyjemności, ciesząc się chwilą, rozwijając swoje pasje zaczynamy żyć pięknie – mówi graficzka Monika Starowicz, która poprowadzi otwarte bezpłatne warsztaty z projektowania plakatów w dwa dni weekendu 24 i 25 sierpnia od godz. 12 w byłym gimnazjum Europa w Târgu Mureș (ul. Horea 19-23). Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.  – Nie zmienimy świata, dopóki nie dokonamy zmiany w swoich sercach i umysłach. Żyjmy pięknie! To wspaniały temat na plakat – dodaje artystka, która przyjeżdża do Rumunii na zaproszenie Instytutu Polskiego z Bukaresztu.

Monika Starowicz (ur. 1974) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, ilustracją i projektowaniem – głównie plakatu. Najważniejszym motywem w jej twórczości jest kobieta. Kobiety-wiedźmy, kobiety-boginie, kobiety mistyczne czy zakochane pojawiają się w wielu jej plakatach i rysunkach. 

Festiwalowi sztuk współczesnych Szféra towarzyszyć będzie również wystawa pt. „Kobiety w polskim plakacie”, która prezentuje ponad 40 prac wybitnych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu. Dzieła pochodzą z liczącej ponad 40 tysięcy prac największej polskiej prywatnej kolekcji plakatu Krzysztofa Dydo, właściciela Galerii Plakatu w Krakowie. 

Oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości to cechy, które sześćdziesiąt lat temu rozsławiły na całym świecie polski plakat. 
Polska Szkoła Plakatu, jak nazywany jest nurt w sztuce, a nie fizycznie istniejąca szkoła, była przez lata światowym wzorcem projektowania artystycznego. Najciekawsze przykłady tej sztuki, których głównymi bohaterkami są kobiety można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Instytut Polski z Bukaresztu we współpracy z Krzysztofem Dydo.

Wśród autorów prac prezentowanych w Târgu Mureș nie zabrakło prekursorów Polskiej Szkoły Plakatu, takich jak Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski. Można także zobaczyć plakaty twórców młodego pokolenia, wśród których ważne miejsce zajmują kobiety, m.in. Kaja Renkas, Patrycja Longawa, Monika Starowicz czy Marcelina Amelia.

Wystawa będzie prezentowana w dniach 23-25 sierpnia podczas festiwalu Szféra w byłym gimnazjum Europa (ul. Horea 19-23, Târgu Mureș). Następnie zostanie przeniesiona do siedziby András Lóránt Társulat przy ul. Brăila 10, gdzie będzie ją można oglądać do końca września 2019 roku. 

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Projekcje CINEVARA w Bukareszcie 🗓

Czarno-biały dramat psychologiczny „Walkower” w reżyserii i z udziałem Jerzego Skolimowskiego zostanie wyświetlony 1 sierpnia w Rezidența9 w Bukareszcie podczas 6. edycji plenerowego programu filmowego CINEVARA.
01 08.2024 Kino, Wydarzenia

Polskie kino w Timiszoarze 🗓

Najnowszy film słynnej polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej będzie można zobaczyć w czwartek, 18 lipca, w konkursie festiwalu Ceau Cinema w Timiszoarze.
18 07.2024 Kino, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu w Garana 🗓

Dwójka renomowanych polskich basistów – Kinga Głyk i Wojtek Pilichowski wystąpi w niedzielę 14 lipca podczas międzynarodowego festiwalu jazzowego Gărâna.
14 07.2024 Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia