11.12.2022 Historia

Jedna z ocalonych z Auschwitz, Lidia Maksymowicz z wizytą w Rumunii

Lidia Maksymowicz, jedna z ok. 200 tys. dzieci deportowanych do Auschwitz, więziona przez 15 miesięcy w bloku dziecięcym, przyjeżdża w dniach 10-14 grudnia do Rumunii na zaproszenie wydawnictwa Bookzone.

Podczas wizyty w Rumunii pisarka Lidia Maksymowicz weźmie udział w konferencji, podczas której zaprezentuje książkę „Jestem 70072 – Dziewczyna, która przeżyła „Anioła Śmierci””. Konferencja odbędzie się na stoisku Bookzone na targach książki Gaudeamus, 11 grudnia, o godz. 12:00.

Luda Boczarowa, urodziła się w Ukrainie. Została oddzielona od rodziny i uwięziona na 15 miesięcy w bloku dziecięcym, miejscu, w którym przetrzymywano wszystkie dzieci poddawane straszliwym eksperymentom Josefa Mengele. Dziś, po życiu naznaczonym stratami i powrotami, spotkaniem z Josefem Mengele, ale także z papieżami Janem Pawłem II i Franciszkiem, Lidia Maksymowicz postanowiła opowiedzieć swoją historię, aby młodzi ludzie nie zapomnieli o przeszłości i nigdy nie pozwolili, by ta tragiczna część historii się nie powtórzyła.

Aby przetrwać piekło, do którego trafiła, gdy miała zaledwie 3 lata, ale także eksperymenty Josefa Mengele, Luda postanowiła milczeć. 70 lat później, kiedy wreszcie mogła ubrać w słowa swoje doświadczenia, cały świat zamilknął. To jest jej historia i historia dzieci Holokaustu, przedstawiona w książce „Jestem 70072 – Dziewczynka, która przeżyła „Anioła Śmierci””, wydanej w Rumunii przez wydawnictwo Bookzone na początku 2022 r., 27 stycznia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO