11.12.2022 Historia

Jedna z ocalonych z Auschwitz, Lidia Maksymowicz z wizytą w Rumunii

Lidia Maksymowicz, jedna z ok. 200 tys. dzieci deportowanych do Auschwitz, więziona przez 15 miesięcy w bloku dziecięcym, przyjeżdża w dniach 10-14 grudnia do Rumunii na zaproszenie wydawnictwa Bookzone.

Podczas wizyty w Rumunii pisarka Lidia Maksymowicz weźmie udział w konferencji, podczas której zaprezentuje książkę „Jestem 70072 – Dziewczyna, która przeżyła „Anioła Śmierci””. Konferencja odbędzie się na stoisku Bookzone na targach książki Gaudeamus, 11 grudnia, o godz. 12:00.

Luda Boczarowa, urodziła się w Ukrainie. Została oddzielona od rodziny i uwięziona na 15 miesięcy w bloku dziecięcym, miejscu, w którym przetrzymywano wszystkie dzieci poddawane straszliwym eksperymentom Josefa Mengele. Dziś, po życiu naznaczonym stratami i powrotami, spotkaniem z Josefem Mengele, ale także z papieżami Janem Pawłem II i Franciszkiem, Lidia Maksymowicz postanowiła opowiedzieć swoją historię, aby młodzi ludzie nie zapomnieli o przeszłości i nigdy nie pozwolili, by ta tragiczna część historii się nie powtórzyła.

Aby przetrwać piekło, do którego trafiła, gdy miała zaledwie 3 lata, ale także eksperymenty Josefa Mengele, Luda postanowiła milczeć. 70 lat później, kiedy wreszcie mogła ubrać w słowa swoje doświadczenia, cały świat zamilknął. To jest jej historia i historia dzieci Holokaustu, przedstawiona w książce „Jestem 70072 – Dziewczynka, która przeżyła „Anioła Śmierci””, wydanej w Rumunii przez wydawnictwo Bookzone na początku 2022 r., 27 stycznia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Scheduled Historia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe i edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne

„Sen pierwszej nocy polarnej – Belgica –

Okres trwania wystawy: 16 maja – 30 września 2025 r. MNIT, ul. Constantin Daicoviciu nr. 2, Kluż-Napoka, 1 piętro
16 05.2025 30 09.2025 Historia, Inne, Wydarzenia

Walka, cierpienie i przyjaźń: wystawa w Alba

W osiemdziesiąt sześć lat po wybuchu II wojny światowej, w przeddzień 8 maja – dnia, który w wielu krajach obchodzony jest jako dzień zwycięstwa nad nazizmem – przypominamy sobie, że historia nigdy nie była prostym podziałem na zwycięzców i przegranych. W tamtych burzliwych czasach, podobnie jak i dziś, radość często przeplatała się z nowymi cierpieniami, a zwycięstwo bywało początkiem kolejnych dramatów.
07 05.2025 25 05.2025 Historia