11.12.2022 Historia

Jedna z ocalonych z Auschwitz, Lidia Maksymowicz z wizytą w Rumunii

Lidia Maksymowicz, jedna z ok. 200 tys. dzieci deportowanych do Auschwitz, więziona przez 15 miesięcy w bloku dziecięcym, przyjeżdża w dniach 10-14 grudnia do Rumunii na zaproszenie wydawnictwa Bookzone.

Podczas wizyty w Rumunii pisarka Lidia Maksymowicz weźmie udział w konferencji, podczas której zaprezentuje książkę „Jestem 70072 – Dziewczyna, która przeżyła „Anioła Śmierci””. Konferencja odbędzie się na stoisku Bookzone na targach książki Gaudeamus, 11 grudnia, o godz. 12:00.

Luda Boczarowa, urodziła się w Ukrainie. Została oddzielona od rodziny i uwięziona na 15 miesięcy w bloku dziecięcym, miejscu, w którym przetrzymywano wszystkie dzieci poddawane straszliwym eksperymentom Josefa Mengele. Dziś, po życiu naznaczonym stratami i powrotami, spotkaniem z Josefem Mengele, ale także z papieżami Janem Pawłem II i Franciszkiem, Lidia Maksymowicz postanowiła opowiedzieć swoją historię, aby młodzi ludzie nie zapomnieli o przeszłości i nigdy nie pozwolili, by ta tragiczna część historii się nie powtórzyła.

Aby przetrwać piekło, do którego trafiła, gdy miała zaledwie 3 lata, ale także eksperymenty Josefa Mengele, Luda postanowiła milczeć. 70 lat później, kiedy wreszcie mogła ubrać w słowa swoje doświadczenia, cały świat zamilknął. To jest jej historia i historia dzieci Holokaustu, przedstawiona w książce „Jestem 70072 – Dziewczynka, która przeżyła „Anioła Śmierci””, wydanej w Rumunii przez wydawnictwo Bookzone na początku 2022 r., 27 stycznia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Scheduled Historia

Na Wielkanoc prezentujemy Kolory Prawosławia w Polsce

W kwietniu – miesiącu, w którym w tym roku Wielkanoc obchodzą zarówno katolicy, jak i prawosławni, przygotowaliśmy dla mieszkańców Râmnicu Vâlcea wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać w Bibliotece Wojewódzkiej "Antim Ivireanul" Valcea między 5 a 30 kwietnia 2023 roku.
05 04.2023 30 04.2023 Historia, Inne

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo zapoznając się z rumuńską wersją wystawy „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” przygotowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury w Jassach między 20 marca a 30 kwietnia 2023.
29 03.2023 30 04.2023 Historia, Sztuki wizualne

Wykłady prof. Mykoły Riabchuka – lekcje z

IP w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Mykoły Riabchuka, pt.: „Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.
28 03.2023 31 03.2023 Historia, Inne