11.12.2022 Historia

Jedna z ocalonych z Auschwitz, Lidia Maksymowicz z wizytą w Rumunii

Lidia Maksymowicz, jedna z ok. 200 tys. dzieci deportowanych do Auschwitz, więziona przez 15 miesięcy w bloku dziecięcym, przyjeżdża w dniach 10-14 grudnia do Rumunii na zaproszenie wydawnictwa Bookzone.

Podczas wizyty w Rumunii pisarka Lidia Maksymowicz weźmie udział w konferencji, podczas której zaprezentuje książkę „Jestem 70072 – Dziewczyna, która przeżyła „Anioła Śmierci””. Konferencja odbędzie się na stoisku Bookzone na targach książki Gaudeamus, 11 grudnia, o godz. 12:00.

Luda Boczarowa, urodziła się w Ukrainie. Została oddzielona od rodziny i uwięziona na 15 miesięcy w bloku dziecięcym, miejscu, w którym przetrzymywano wszystkie dzieci poddawane straszliwym eksperymentom Josefa Mengele. Dziś, po życiu naznaczonym stratami i powrotami, spotkaniem z Josefem Mengele, ale także z papieżami Janem Pawłem II i Franciszkiem, Lidia Maksymowicz postanowiła opowiedzieć swoją historię, aby młodzi ludzie nie zapomnieli o przeszłości i nigdy nie pozwolili, by ta tragiczna część historii się nie powtórzyła.

Aby przetrwać piekło, do którego trafiła, gdy miała zaledwie 3 lata, ale także eksperymenty Josefa Mengele, Luda postanowiła milczeć. 70 lat później, kiedy wreszcie mogła ubrać w słowa swoje doświadczenia, cały świat zamilknął. To jest jej historia i historia dzieci Holokaustu, przedstawiona w książce „Jestem 70072 – Dziewczynka, która przeżyła „Anioła Śmierci””, wydanej w Rumunii przez wydawnictwo Bookzone na początku 2022 r., 27 stycznia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Scheduled Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 14 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 14 04.2024 Historia

Wystawa „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Devie, w okresie 13.03 - 13.04.2024.
13 03.2024 13 04.2024 Historia