29.03.2013 - 31.03.2013 Kino, Wydarzenia

Dni Filmu Polskiego w Braszowie i Timiszoarze

W Braszowie i Timiszoarze prezentujemy trzy z najlepszych polskich filmów roku 2011, obok trzech „klasyków” kina. Serdecznie zapraszamy!

BRASZÓW: Aula im. Sergiu T. Chiriacescu, Uniwersytet Transilvania – bd. Iuliu Maniu 41A
TIMISZOARA: Biblioteka Centralna Uniwersytecka im. Eugena Todoran – bd. Vasile Pârvan 4A

Wieczór 1: piątek, 29.03.2013

KANAŁ
Polska, 1956, 91 min.
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński
W rolach głównych: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Wieńczysław Gliński, Tadeusz Gwiazdowski, Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Władysław Sheybal, Teresa Berezowska

Koniec września roku 1944. Powstanie Warszawskie chyli się ku upadkowi. Oddział powstańców schodzi do kanałów, by wydostać się spod niemieckiego okrężenia. W ponurych, podziemnych korytarzach, pełnych nieczystości, dowódca próbuje ocalić życie swoich ludzi. Scenariusz jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, opisanych przez Jerzego Stawińskiego, byłego oficera Armii Krajowej.

Braszów – godz. 16.00
Timiszoara – godz. 17.00

W CIEMNOŚCI
Polska, Kanada, Niemcy, 2011, 145 min.
Reżyseria: Agnieszka Holland
Scenariusz: David F. Shamoon
W rolach głównych: Robert Więckiewicz, Benno Fürmann, Agnieszka Grochowska, Maria Schrader, Herbert Knaup, Kinga Preis, Krzysztof Skonieczny, Julia Kijowska, Marcin Bosak

Rok 1941. Leopold Socha, kanalarz i złodziejaszek, natrafia na grupkę Żydów, próbujących schronić się w kanałach po ucieczce z getta. Oferuje im pomoc za pieniądze. To, co miało być transakcją handlową, nieoczekiwanie staje się czyms więcej. Film zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego (2012).

Braszów – godz. 18.00
Timiszoara – godz. 19.00

<<< Oba filmy łączy nie tylko miejsce akcji i sposób narracji: oba opowiadają o odwadze, nadziei i poświęceniu. Oba stawiają ważne pytania na temat sensu czynów bohaterskich.

Wieczór 2: sobota, 30.03.2013

PSY
Polska, 1992, 105 min.
Reżyseria i scenariusz: Władysław Pasikowski
W rolach głównych: Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura, Janusz Gajos, Agnieszka Jaskółka, Zbigniew Zapasiewicz, Zbigniew Bielski, Tomasz Dedek

Kultowy film lat ’90, który przez cyniczne spojrzenie i brutalny sposób przedstawienia wydarzeń wstrząsnął polską kinematografią tamtych lat.

Upadł komunizm, oficerowie SB palą teczki. Jedni z nich zostają policjantami, inni – przestępcami. Franz Maurer, niegdyś ubek, dziś policjant, próbuje pozostac wierny swoim zasadom: honorowi, przyjaźni, poświęceniu dla służby, rzeczom niemożliwym do spełnienia w świecie bez ideałów.

Braszów – godz. 16.00
Timiszoara – godz. 17.00

KRET
Polska, Francja, 2010, 108 min.
Reżyseria: Rafael Lewandowski
Scenariusz: Iwo Kardel, Rafael Lewandowski
W rolach głównych: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak, Sławomir Orzechowski, Bartłomiej Topa, Jerzy Janeczek, Dariusz Szymor

Zygmunt, były członek „Solidarności” i przywódca strajków, obecnie drobny przedsiębiorca, zostaje oskarżony o współpracę z bezpieką. Reputacja donosiciela niszczy jego relacje z rodziną i sąsiadami. W poszukiwaniu prawdy jego syn Paweł spotyka się z byłym oficerem SB, który, jak się wydaje, ma wiele wspólnego z kłopotami ojca.

Braszów – godz. 18.00
Timiszoara – godz. 19.00

<<< Kwestie agentów, donosicieli i teczek UB to nie tylko abstrakcyjne tematy: to realne problemy ludzi z krwi i kości. Nawet ponad dwadzieścia lat po upadku komunizmu te sprawy wydają się dalekie od zakończenia.

Wieczór 3: niedziela, 31.03.2013

PRAWO I PIĘŚĆ
Polska, 1964, 93 min.
Reżyseria: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
Scenariusz: Józef Hen
W rolach głównych: Gustaw Holoubek, Zofia Mrozowska, Hanna Skarżanka, Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz, Ryszard Pietruski, Jerzy Przybylski, Wiesława Kwaśniewska

Pierwsze dni po zakończeniu II Wojny Światowej. Andrzej Koenig, były więzień obozu koncentracyjnego, zostaje pełnomocnikiem rządu w opuszczonym przez Niemców uzdrowisku. Sam jeden musi stawić czoła szajce szabrowników, którzy chcą obrabować miasto.

Braszów – godz. 16.00
Timiszoara – godz. 17.00

RÓŻA
Polska, 2011, 94 min.
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Michał Szczerbic
W rolach głównych: Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Kinga Preis, Jacek Braciak, Malwina Buss, Marian Dziędziel, Edward Linde-Lubaszenko, Eryk Lubos, Lech Dyblik

Lato roku 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, trafia na Mazury. Nocuje u Róży, wdowy po niemieckim oficerze. W zdewastowanym przez wojnę świecie, w którym nadzieja stała się instrumentem propagandy, rodzi się niemożliwa miłość. Film nagrodzony „Orłem” Polskiej Akademii Filmowej oraz główną nagrodą Festiwalu Filmu Środkowo-Europejskiego w Mediaș, 2012.

Braszów – godz. 18.00
Timiszoara – godz. 19.00

<<< Oba filmy, nakręcone w konwencji westernu i posiadające to samo tło historyczne, dotykają problemu odpowiedzialności: za zło wojny oraz za osoby bezbronne. Filmy łączy także motyw muzyczny, autorstwa Krzysztofa Komedy.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia