12.04.2013 - 14.04.2013 Kino, Wydarzenia

Dni Filmu Polskiego w Klużu

W Klużu prezentujemy trzy z najlepszych polskich filmów roku 2011, obok trzech „klasyków” kina. Serdecznie zapraszamy!

Kino Victoria – bd. Eroilor 51

Dzień 1: 12.04.2013

Godz. 15.00 – ART OF FREEDOM / Sztuka wolności
Polska, 2011, 70 min.
Reżyseria i scenariusz: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz

Godz. 17.30 – PRAWO I PIĘŚĆ
Polska, 1964, 93 min.

Reżyseria: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
Scenariusz: Józef Hen
W rolach głównych: Gustaw Holoubek, Zofia Mrozowska, Hanna Skarżanka, Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz, Ryszard Pietruski, Jerzy Przybylski, Wiesława Kwaśniewska

Pierwsze dni po zakończeniu II Wojny Światowej. Andrzej Koenig, były więzień obozu koncentracyjnego, zostaje pełnomocnikiem rządu w opuszczonym przez Niemców uzdrowisku. Sam jeden musi stawić czoła szajce szabrowników, którzy chcą obrabować miasto.

Godz. 20.00 – RÓŻA
Polska, 2011, 94 min.

Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Michał Szczerbic
W rolach głównych: Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Kinga Preis, Jacek Braciak, Malwina Buss, Marian Dziędziel, Edward Linde-Lubaszenko, Eryk Lubos, Lech Dyblik

Lato roku 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, trafia na Mazury. Nocuje u Róży, wdowy po niemieckim oficerze. W zdewastowanym przez wojnę świecie, w którym nadzieja stała się instrumentem propagandy, rodzi się niemożliwa miłość. Film nagrodzony „Orłem” Polskiej Akademii Filmowej oraz główną nagrodą Festiwalu Filmu Środkowo-Europejskiego w Mediaș, 2012.

<<< Oba filmy, nakręcone w konwencji westernu i posiadające to samo tło historyczne, dotykają problemu odpowiedzialności: za zło wojny oraz za osoby bezbronne. Filmy łączy także motyw muzyczny, autorstwa Krzysztofa Komedy.

Dzień 2: 13.04.2013

Godz. 15.00 – BEATS OF FREEDOM / Zew wolności
Polska, 2011, 72 min.
Reżyseria i scenariusz: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota

Godz. 17.30 – PSY
Polska, 1992, 105 min.

Reżyseria i scenariusz: Władysław Pasikowski
W rolach głównych: Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura, Janusz Gajos, Agnieszka Jaskółka, Zbigniew Zapasiewicz, Zbigniew Bielski, Tomasz Dedek

Kultowy film lat ’90, który przez cyniczne spojrzenie i brutalny sposób przedstawienia wydarzeń wstrząsnął polską kinematografią tamtych lat.

Upadł komunizm, oficerowie SB palą teczki. Jedni z nich zostają policjantami, inni – przestępcami. Franz Maurer, niegdyś ubek, dziś policjant, próbuje pozostac wierny swoim zasadom: honorowi, przyjaźni, poświęceniu dla służby, rzeczom niemożliwym do spełnienia w świecie bez ideałów.

Godz. 20.00 – KRET
Polska, Francja, 2010, 108 min.

Reżyseria: Rafael Lewandowski
Scenariusz: Iwo Kardel, Rafael Lewandowski
W rolach głównych: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak, Sławomir Orzechowski, Bartłomiej Topa, Jerzy Janeczek, Dariusz Szymor

Zygmunt, były członek „Solidarności” i przywódca strajków, obecnie drobny przedsiębiorca, zostaje oskarżony o współpracę z bezpieką. Reputacja donosiciela niszczy jego relacje z rodziną i sąsiadami. W poszukiwaniu prawdy jego syn Paweł spotyka się z byłym oficerem SB, który, jak się wydaje, ma wiele wspólnego z kłopotami ojca.

<<< Kwestie agentów, donosicieli i teczek UB to nie tylko abstrakcyjne tematy: to realne problemy ludzi z krwi i kości. Nawet ponad dwadzieścia lat po upadku komunizmu te sprawy wydają się dalekie od zakończenia.

Dzień 3: 14.04.2013

Godz. 15.00 – POLITICAL DRESS
Polska, 2011, 63 min.
Reżyseria: Judyta Fibiger
Scenariusz: Judyta Fibiger, Ewa Olbrychska

Godz. 17.30 – KANAŁ
Polska, 1956, 91 min.

Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński
W rolach głównych: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Wieńczysław Gliński, Tadeusz Gwiazdowski, Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Władysław Sheybal, Teresa Berezowska

Koniec września roku 1944. Powstanie Warszawskie chyli się ku upadkowi. Oddział powstańców schodzi do kanałów, by wydostać się spod niemieckiego okrężenia. W ponurych, podziemnych korytarzach, pełnych nieczystości, dowódca próbuje ocalić życie swoich ludzi. Scenariusz jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, opisanych przez Jerzego Stawińskiego, byłego oficera Armii Krajowej.

Godz. 20.00 – W CIEMNOŚCI
Polska, Kanada, Niemcy, 2011, 145 min.

Reżyseria: Agnieszka Holland
Scenariusz: David F. Shamoon
W rolach głównych: Robert Więckiewicz, Benno Fürmann, Agnieszka Grochowska, Maria Schrader, Herbert Knaup, Kinga Preis, Krzysztof Skonieczny, Julia Kijowska, Marcin Bosak

Rok 1941. Leopold Socha, kanalarz i złodziejaszek, natrafia na grupkę Żydów, próbujących schronić się w kanałach po ucieczce z getta. Oferuje im pomoc za pieniądze. To, co miało być transakcją handlową, nieoczekiwanie staje się czyms więcej. Film zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego (2012).

<<< Oba filmy łączy nie tylko miejsce akcji i sposób narracji: oba opowiadają o odwadze, nadziei i poświęceniu. Oba stawiają ważne pytania na temat sensu czynów bohaterskich.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia