24.04.2015 Kino, Sztuki wizualne

Polska w Timiszoarze, w ramach Cafekultour

Podczas jedenastej edycji Cafekultour - tygodnia kawiarenek w Timiszoarze prezentujemy wystawę rysunków Fanny Vaucher opowiadającą o tym, jak obcokrajowcy czują się w naszym kraju, dokument o kulturze kawy w Warszawie oraz wybór najnowszych polskich animacji. Zapraszamy!

Fanny Vaucher, mieszkająca od kilku lat w Polsce autorka niesamowitego bloga o Warszawie Pilules Polonaises, w zabawny sposób komentuje polską rzeczywistość. Teksty i rysunki publikowane na blogu ukazały się w formie książki, nakładem wydawnictwa Bęc Zmiany i Noir-Sur-Blanc. Autorka tak mówi o swoim projekcie:

Pigułki przeciwbólowe towarzyszyły mi w przeprowadzce ze Szwajcarii do Warszawy – ich biało­‑czerwony kolor jest zupełnie jak flaga Polski. Do dziś ich nie zużyłam, więc rok spędzony tutaj nie był aż tak bolesny.
Zaczęłam prowadzić bloga Pilules polonaises bez refleksji o tym, „dlaczego to robię”, kompletnie spontanicznie, intymnie – dla siebie. Myślę, że na początku właśnie w ten sposób usiłowałam oswoić się z nowym środowiskiem. Ale nie nazwałabym tego terapią, raczej potrzebą zrozumienia, zbudowania więzi emocjonalnej z miejscem, próbą zakorzenienia się i polubienia swojego nowego otoczenia. Przyjechanie do Warszawy jest trochę czymś innym niż na przykład przybycie do San Francisco, bo Warszawa wymaga czasu i cierpliwości i determinacji w odkrywaniu wszystkiego krok po kroku. Po prostu trzeba chcieć się z nią zmierzyć, a nie biernie oczekiwać, że jej piękno rzuci się nam w oczy.

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji „O!PLA” to kolejna inicjatywa niezależnego promotora animacji – Animation Across Borders. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w dn. 05.04.2013 – 09.06.2013, w 21 polskich miejscowościach, przyciągając ponad 5000 widzów.

„O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”) jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednego z największych skarbów polskiej kultury – filmu animowanego, który za sprawą kolejnych pokoleń twórców, jest wciąż jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Podstawą O!PLA jest ogólnopolski konkurs najnowszej polskiej animacji dla dorosłych (przeprowadzany 4 kategoriach: studyjnej, szkolnej, off i wideoklip), któremu towarzyszą retrospektywy, projekcje dla dzieci i młodzieży, warsztaty animacji, koncerty, wernisaże, spotkania z twórcami. Wyjątkowość O!PLA polega też na tym, że jedynymi Jurorami w konkursie są sami widzowie biorący udział w projekcjach. To oni decydują, do kogo powędrują statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków, Które Niosą Koziołki Matołki.
Od samego początku celem O!PLA jest docieranie ze sztuką animacji przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju, zaś poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku, prelekcje, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji, posiadać znaczący wymiar edukacyjny.

Scheduled Kino Sztuki wizualne

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia