21.08.2015 - 23.08.2015 Wydarzenia

Polacy na Festiwalu Dilema Veche

Reporter Piotr Pogorzelski oraz Wojciech Przybylski, redaktor naczelny „Eurozine” wezmą udział w Festiwalu „Dilema veche” w Alba Iulia, zorganizowanym pod hasłem „My jesteśmy innymi”. Polscy dziennikarze zabiorą głos w debacie zatytułowanej Europa i "inni", w sobotę 22.08., o godz. 17.00.

Piotr Pogorzelski – dziennikarz Polskiego Radia. Korespondent w Kijowie od 1 marca 2006 roku do 31 lipca 2015

Urodził się w Warszawie w 1977 roku. W 2000 roku ukończył Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później – dwuletnie magisterskie Studia Wschodnie na tej samej uczelni poświęcone państwom byłego ZSRR. Od 2000 roku w Polskim Radiu, w Informacyjnej Agencji Radiowej. Pracując w Warszawie zajmował się, między innymi, tematyką międzynarodową, czasowo zastępował korespondentów w Mińsku, Moskwie i Kijowie. Od 2006 roku w ukraińskiej stolicy na stałe jako przedstawiciel Polskiego Radia. Publikuje regularnie w Nowej Europie Wschodniej. Pracując na Ukrainie stara się, jak najwięcej podróżować, aby zobaczyć, jak wygląda życie zwykłych Ukraińców w różnych rejonach tego ogromnego państwa. Objeździł właściwie całą Ukrainę: od Doniecka do Użgorodu i od Czernichowa do Sewastopola. Relacjonował tak ważne wydarzenia, jak Euro 2012, rewolucję godności oraz wojnę na wschodzie Ukrainy i aneksję Krymu.

from to
Scheduled Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia