1.09.2015 Aktualności, Historia

Polacy podczas II Wojny Światowej

W tym roku przypada 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej, największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym uczestniczyło ok. 1,7 mld ludzi i który pochłonął, według różnych szacunków, od 50 do 78 mln ofiar.

Wojna ta zaczęła się we wrześniu 1939 r. od skoordynowanego ataku III Rzeszy i Związku Sowieckiego na Polskę.  Polska, zaatakowana przez dwa totalitarne państwa, była nie tylko pierwszą ofiarą II Wojny Światowej, ale proporcjonalnie poniosła w niej także największe straty w ludności, wynoszące ok.  6 mln obywateli (z czego połowa to  polscy Żydzi), co stanowiło aż 22% jej przedwojennej ludności.  Charakterystycznym rysem tej hekatomby był jej aspekt społeczny, a mianowicie fakt, że zarówno Niemcy, jak Sowieci, szczególnie zajadle niszczyli przedstawcieli polskich warstw posiadających, środowisk państwowo- i kulturotwórczych oraz szeroko rozumianej inteligencji – arystokracji, ziemiaństwa, przemysłowców, urzędników państwowych, oficerów wojska i policji, duchowieństwa, prawników, lekarzy, nauczycieli, pisarzy i artystów – co sprawiło, że II Wojnę Światową przeżyło zaledwie 5% Polaków  z wyższym lub średnim wykształceniem. Miary tragedii Polski w latach 1939-45 dopełniały ogromne straty materialne, utrata ponad połowy przedwojennego terytorium zagarniętego przez Związek Sowiecki na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, a także bezpowrotne zniszczenie bądź zaginięcie tysięcy zabytków polskiego dziedzictwa kulturalnego, w tym wielu bezcennych obiektów architektury, księgozbiorów, archiwaliów i dzieł sztuki.

Mimo to Polska była jedynym krajem koalicji antyhitlerowskiej, który walczył z III Rzeszą od pierwszego do ostatniego dnia II Wojny Światowej. Po upadku Polski polscy żołnierze, piloci i marynarze, którzy zdołali się wydostać z okupowanego kraju, kontynuowali walkę z Niemcami na wszystkich możliwych frontach – m.in. we Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Atlantyku i Morzu Śródziemnym, w Afryce Północnej, w Rosji, we Włoszech, w Belgii i Holandii, a wreszcie w samych Niemczech, biorąc aktywny udział w zdobyciu Berlina.

W ciągu sześciu lat trwania II Wojny Światowej przez wszystkie polskie formacje zbrojne walczące z Niemcami – armię regularną, partyzantkę oraz działającą w kraju konspiracyjną Armię Krajową podlegającą polskiemu rządowi na uchodźstwie w Londynie – przewinęło się ok. 2 mln ludzi, przy czym pod koniec tego konfliktu czynny udział w walkach brało aż 600 tysięcy Polaków. Czyniło to z polskich sił zbrojnych czwartą pod względem liczebności armię aliancką, która przyczyniła się w dużym stopniu do ostatecznego rozgromienia nazizmu.

Wszystkie osoby zainteresowane skomplikowanymi, tragicznymi, ale i chwalebnymi losami Polski i Polaków podczas II Wojny Światowej, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia poświęconej temu tematowi strony internetowej www.ww2.pl/en, rekomendując zarazem gorąco cykl artykułów na temat wkładu Polaków w zwycięstwo aliantów, jaki od czerwca br. ukazuje się na łamach znakomitego rumuńskiego miesięcznika „Historia”. Pierwszy artykuł z tego cyklu, poświęcony wojnie obronnej Polski w 1939 r., jest już dostępny również w wersji elektronicznej na stronie www.historia.ro, pod adresem: http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/polonia-razboiul-defensiv-1939

Drugi, o udziale polskich pilotów w Bitwie o Anglię: http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/o-mana-oameni-impotriva-luftwaffe-participarea-polonezilor-batalia

Trzeci, o polskich kryptologach, którzy pomogli złamać kod Enigmy: http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/polonezii-primii-invingatorii-ai-enigmei

W miarę ukazywania się kolejnych artykułów, będziemy podawać Państwu linki dostępu do poszczególnych tekstów.

Scheduled Aktualności Historia

O Sezonie Kulturalnym Polska-Rumunia 2024-2025 w Ziarul

Na stronach online Ziarul Financiar znajdziecie dodatek poświęcony w całości Polsce. W szczególności polecamy wam artykuł dotyczący Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025, który potrwa do października 2025 r.
20 11.2024 30 11.2024 Aktualności, SEZON PL-RO

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka