1.09.2015 Aktualności, Historia

Polacy podczas II Wojny Światowej

W tym roku przypada 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej, największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym uczestniczyło ok. 1,7 mld ludzi i który pochłonął, według różnych szacunków, od 50 do 78 mln ofiar.

Wojna ta zaczęła się we wrześniu 1939 r. od skoordynowanego ataku III Rzeszy i Związku Sowieckiego na Polskę.  Polska, zaatakowana przez dwa totalitarne państwa, była nie tylko pierwszą ofiarą II Wojny Światowej, ale proporcjonalnie poniosła w niej także największe straty w ludności, wynoszące ok.  6 mln obywateli (z czego połowa to  polscy Żydzi), co stanowiło aż 22% jej przedwojennej ludności.  Charakterystycznym rysem tej hekatomby był jej aspekt społeczny, a mianowicie fakt, że zarówno Niemcy, jak Sowieci, szczególnie zajadle niszczyli przedstawcieli polskich warstw posiadających, środowisk państwowo- i kulturotwórczych oraz szeroko rozumianej inteligencji – arystokracji, ziemiaństwa, przemysłowców, urzędników państwowych, oficerów wojska i policji, duchowieństwa, prawników, lekarzy, nauczycieli, pisarzy i artystów – co sprawiło, że II Wojnę Światową przeżyło zaledwie 5% Polaków  z wyższym lub średnim wykształceniem. Miary tragedii Polski w latach 1939-45 dopełniały ogromne straty materialne, utrata ponad połowy przedwojennego terytorium zagarniętego przez Związek Sowiecki na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, a także bezpowrotne zniszczenie bądź zaginięcie tysięcy zabytków polskiego dziedzictwa kulturalnego, w tym wielu bezcennych obiektów architektury, księgozbiorów, archiwaliów i dzieł sztuki.

Mimo to Polska była jedynym krajem koalicji antyhitlerowskiej, który walczył z III Rzeszą od pierwszego do ostatniego dnia II Wojny Światowej. Po upadku Polski polscy żołnierze, piloci i marynarze, którzy zdołali się wydostać z okupowanego kraju, kontynuowali walkę z Niemcami na wszystkich możliwych frontach – m.in. we Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Atlantyku i Morzu Śródziemnym, w Afryce Północnej, w Rosji, we Włoszech, w Belgii i Holandii, a wreszcie w samych Niemczech, biorąc aktywny udział w zdobyciu Berlina.

W ciągu sześciu lat trwania II Wojny Światowej przez wszystkie polskie formacje zbrojne walczące z Niemcami – armię regularną, partyzantkę oraz działającą w kraju konspiracyjną Armię Krajową podlegającą polskiemu rządowi na uchodźstwie w Londynie – przewinęło się ok. 2 mln ludzi, przy czym pod koniec tego konfliktu czynny udział w walkach brało aż 600 tysięcy Polaków. Czyniło to z polskich sił zbrojnych czwartą pod względem liczebności armię aliancką, która przyczyniła się w dużym stopniu do ostatecznego rozgromienia nazizmu.

Wszystkie osoby zainteresowane skomplikowanymi, tragicznymi, ale i chwalebnymi losami Polski i Polaków podczas II Wojny Światowej, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia poświęconej temu tematowi strony internetowej www.ww2.pl/en, rekomendując zarazem gorąco cykl artykułów na temat wkładu Polaków w zwycięstwo aliantów, jaki od czerwca br. ukazuje się na łamach znakomitego rumuńskiego miesięcznika „Historia”. Pierwszy artykuł z tego cyklu, poświęcony wojnie obronnej Polski w 1939 r., jest już dostępny również w wersji elektronicznej na stronie www.historia.ro, pod adresem: http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/polonia-razboiul-defensiv-1939

Drugi, o udziale polskich pilotów w Bitwie o Anglię: http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/o-mana-oameni-impotriva-luftwaffe-participarea-polonezilor-batalia

Trzeci, o polskich kryptologach, którzy pomogli złamać kod Enigmy: http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/polonezii-primii-invingatorii-ai-enigmei

W miarę ukazywania się kolejnych artykułów, będziemy podawać Państwu linki dostępu do poszczególnych tekstów.

Scheduled Aktualności Historia

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia