1.10.2015 - 31.10.2015 Sztuki wizualne

Polski plakat wojenny. Wystawa w Sibiu

1 października, o godz. 12:00 zapraszamy na wernisaż wystawy pięćdziesięciu dwóch plakatów o tematyce wojennej, pochodzących z kolekcji Krzysztofa Dydo. Plakaty, z lat 1939 - 2014 będzie można oglądać w Muzeum Narodowym Brukenthal w Sibiu do 31 października 2015.

Wystawa „Polski plakat o wojnie”  w Muzeum Brukenthal w Sibiu, 1-31 października 2015.

W historii plakatu światowego, plakaty pokazujące grozę wojny i przestrzegające przed nią, pojawiły się po raz pierwszy w wielu krajach podczas I Wojny Światowej. Po jej zakończeniu nie zapominano o jej skutkach, typowym przykładem z tego okresu stał się plakat Kaethe Kollwitz „Nie wieder Krieg”.  

Straszliwe cierpienia jakich doznała Polska w trakcie II Wojny Światowej  w szczególny sposób upoważniało ją do działania w obronie pokoju na wszystkie możliwe sposoby, również poprzez działania plastyczne, do których należy także  plakat. Plakat wołający o pokój, antywojenny, walczący o rozbrojenie, przypominający o okrucieństwach wojny i przestrzegający przed nimi, ukazujący zadawnione i nowe konflikty, a wreszcie potępiający terroryzm i wszelką międzynarodową agresję, stał się poniekąd polską specjalnością. Zważywszy, że plakat jest jedną z form plastycznych najżywiej przemawiających do widza, jego zaangażowanie w potępienie wojny i obronę pokoju miało przy tym – i ma nadal – głęboki, nie tylko artystyczny sens.

Pokazywana w Muzeum Brukenthal w Sibiu  wystawa „Polski plakat o wojnie”, zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ma charakter retrospektywny, obejmuje okres 1939 – 2014. Składa się z dwóch wyraźnych części. Pierwsza – to plakaty poświęcone latom 1939 – 1945, wybuchowi wojny, zbrodni Katyńskiej, obozom

zagłady, powstaniu w Getcie Warszawskim i Powstaniu Warszawskiemu, druga – to plakaty z lat 1955 – 2014, poświęcone obronie pokoju, konfliktom międzynarodowym, i różnym formom współczesnego terroryzmu. Prezentowane na tej wystawie plakaty to dzieła całej plejady artystów różnych generacji tworzących tak zwaną Polską Szkołę Plakatu, w tym również tak wybitnych, jak Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski, Andrzej Pawłowski, Maciej Urbaniec, Marian Nowiński, Jan Sawka, Rafał Olbiński, Janusz Stanny, Tomasz Bogusławski, Franciszek Starowieyski  czy Sebastian Kubica. 

Wszystkie prezentowane dzieła pochodzą z największej w Polsce, liczącej ponad 20 000 dzieł, prywatnej kolekcji wybitnego znawcy sztuki plakatu i autora wielu publikacji na ten temat, pana Krzysztofa Dydo, współtwórcy Galerii Plakatu w Krakowie, który do tej pory pokazywał swoje zbiory na ponad 350 wystawach,  w niemal wszystkich krajach Europy, jak również w Australii, Chinach, Iranie, Kanadzie i USA. 

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Chronicles from In-Between 495 to 570 nm

W sobotę, 2 listopada o godz. 17:00 w Goethe-Institut w Bukareszcie Stowarzyszenie Marginal otworzy Chronicles from In-Between 495 to 570 nm, interdyscyplinarną wystawę rumuńskiej edycji tytułowego projektu polskiej artystki Kasi Molgi, za pomocą którego bada ona paradoksy między postępem technologicznym a wyzwaniami środowiskowymi.
02 11.2024 16 11.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia