1.10.2015 - 31.10.2015 Sztuki wizualne

Polski plakat wojenny. Wystawa w Sibiu

1 października, o godz. 12:00 zapraszamy na wernisaż wystawy pięćdziesięciu dwóch plakatów o tematyce wojennej, pochodzących z kolekcji Krzysztofa Dydo. Plakaty, z lat 1939 - 2014 będzie można oglądać w Muzeum Narodowym Brukenthal w Sibiu do 31 października 2015.

Wystawa „Polski plakat o wojnie”  w Muzeum Brukenthal w Sibiu, 1-31 października 2015.

W historii plakatu światowego, plakaty pokazujące grozę wojny i przestrzegające przed nią, pojawiły się po raz pierwszy w wielu krajach podczas I Wojny Światowej. Po jej zakończeniu nie zapominano o jej skutkach, typowym przykładem z tego okresu stał się plakat Kaethe Kollwitz „Nie wieder Krieg”.  

Straszliwe cierpienia jakich doznała Polska w trakcie II Wojny Światowej  w szczególny sposób upoważniało ją do działania w obronie pokoju na wszystkie możliwe sposoby, również poprzez działania plastyczne, do których należy także  plakat. Plakat wołający o pokój, antywojenny, walczący o rozbrojenie, przypominający o okrucieństwach wojny i przestrzegający przed nimi, ukazujący zadawnione i nowe konflikty, a wreszcie potępiający terroryzm i wszelką międzynarodową agresję, stał się poniekąd polską specjalnością. Zważywszy, że plakat jest jedną z form plastycznych najżywiej przemawiających do widza, jego zaangażowanie w potępienie wojny i obronę pokoju miało przy tym – i ma nadal – głęboki, nie tylko artystyczny sens.

Pokazywana w Muzeum Brukenthal w Sibiu  wystawa „Polski plakat o wojnie”, zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ma charakter retrospektywny, obejmuje okres 1939 – 2014. Składa się z dwóch wyraźnych części. Pierwsza – to plakaty poświęcone latom 1939 – 1945, wybuchowi wojny, zbrodni Katyńskiej, obozom

zagłady, powstaniu w Getcie Warszawskim i Powstaniu Warszawskiemu, druga – to plakaty z lat 1955 – 2014, poświęcone obronie pokoju, konfliktom międzynarodowym, i różnym formom współczesnego terroryzmu. Prezentowane na tej wystawie plakaty to dzieła całej plejady artystów różnych generacji tworzących tak zwaną Polską Szkołę Plakatu, w tym również tak wybitnych, jak Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski, Andrzej Pawłowski, Maciej Urbaniec, Marian Nowiński, Jan Sawka, Rafał Olbiński, Janusz Stanny, Tomasz Bogusławski, Franciszek Starowieyski  czy Sebastian Kubica. 

Wszystkie prezentowane dzieła pochodzą z największej w Polsce, liczącej ponad 20 000 dzieł, prywatnej kolekcji wybitnego znawcy sztuki plakatu i autora wielu publikacji na ten temat, pana Krzysztofa Dydo, współtwórcy Galerii Plakatu w Krakowie, który do tej pory pokazywał swoje zbiory na ponad 350 wystawach,  w niemal wszystkich krajach Europy, jak również w Australii, Chinach, Iranie, Kanadzie i USA. 

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa polskiego malarstwa otwiera pierwszy w historii

21 czerwca rozpocznie się wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthala w Sybinie. W uroczystości otwarcia weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Wystawa organizowana jest przez IAM, Muzeum Narodowe Brukenthala, Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia