1.10.2015 - 31.10.2015 Sztuki wizualne

Polski plakat wojenny. Wystawa w Sibiu

1 października, o godz. 12:00 zapraszamy na wernisaż wystawy pięćdziesięciu dwóch plakatów o tematyce wojennej, pochodzących z kolekcji Krzysztofa Dydo. Plakaty, z lat 1939 - 2014 będzie można oglądać w Muzeum Narodowym Brukenthal w Sibiu do 31 października 2015.

Wystawa „Polski plakat o wojnie”  w Muzeum Brukenthal w Sibiu, 1-31 października 2015.

W historii plakatu światowego, plakaty pokazujące grozę wojny i przestrzegające przed nią, pojawiły się po raz pierwszy w wielu krajach podczas I Wojny Światowej. Po jej zakończeniu nie zapominano o jej skutkach, typowym przykładem z tego okresu stał się plakat Kaethe Kollwitz „Nie wieder Krieg”.  

Straszliwe cierpienia jakich doznała Polska w trakcie II Wojny Światowej  w szczególny sposób upoważniało ją do działania w obronie pokoju na wszystkie możliwe sposoby, również poprzez działania plastyczne, do których należy także  plakat. Plakat wołający o pokój, antywojenny, walczący o rozbrojenie, przypominający o okrucieństwach wojny i przestrzegający przed nimi, ukazujący zadawnione i nowe konflikty, a wreszcie potępiający terroryzm i wszelką międzynarodową agresję, stał się poniekąd polską specjalnością. Zważywszy, że plakat jest jedną z form plastycznych najżywiej przemawiających do widza, jego zaangażowanie w potępienie wojny i obronę pokoju miało przy tym – i ma nadal – głęboki, nie tylko artystyczny sens.

Pokazywana w Muzeum Brukenthal w Sibiu  wystawa „Polski plakat o wojnie”, zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ma charakter retrospektywny, obejmuje okres 1939 – 2014. Składa się z dwóch wyraźnych części. Pierwsza – to plakaty poświęcone latom 1939 – 1945, wybuchowi wojny, zbrodni Katyńskiej, obozom

zagłady, powstaniu w Getcie Warszawskim i Powstaniu Warszawskiemu, druga – to plakaty z lat 1955 – 2014, poświęcone obronie pokoju, konfliktom międzynarodowym, i różnym formom współczesnego terroryzmu. Prezentowane na tej wystawie plakaty to dzieła całej plejady artystów różnych generacji tworzących tak zwaną Polską Szkołę Plakatu, w tym również tak wybitnych, jak Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski, Andrzej Pawłowski, Maciej Urbaniec, Marian Nowiński, Jan Sawka, Rafał Olbiński, Janusz Stanny, Tomasz Bogusławski, Franciszek Starowieyski  czy Sebastian Kubica. 

Wszystkie prezentowane dzieła pochodzą z największej w Polsce, liczącej ponad 20 000 dzieł, prywatnej kolekcji wybitnego znawcy sztuki plakatu i autora wielu publikacji na ten temat, pana Krzysztofa Dydo, współtwórcy Galerii Plakatu w Krakowie, który do tej pory pokazywał swoje zbiory na ponad 350 wystawach,  w niemal wszystkich krajach Europy, jak również w Australii, Chinach, Iranie, Kanadzie i USA. 

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Anna Manicka o Picasso w Bukareszcie 🗓

Historyczka sztuki i kuratorka Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie weźmie udział w sympozjum „Picassoest. Uses and Abuses of Picasso in Eastern Europe 1945-1989”, które odbędzie się w dniu 5 stycznia 2024 roku w Bibliotece Akademii Rumuńskiej w Bukareszcie. Wydarzenie jest organizowane w ramach wystawy „Efectul Picasso”, pokazywane w MARe/Muzeum Sztuki Najnowszej od 28 września 2023 r. do 22 stycznia 2024 r.
05 01.2024 Sztuki wizualne