6.11.2015 - 11.11.2015 Kino, Wydarzenia

CinePolska – Dni Filmu Polskiego w Kiszyniowie

Filmy o odwadze – to hasło tegorocznego przeglądu CinePOLSKA, w czasie którego widzowie w Kiszyniowie zobaczą sześć najciekawszych polskich filmów fabularnych z ostatnich miesięcy. Przegląd który trwa do 11 listopada w kinie Odeon, to największa prezentacja kinematografii z nad Wisły w Mołdawii. Wstęp jest bezpłatny.

Program projekcji

– Większość filmów prezentowanych w czasie tegorocznego CinePOLSKA opowiada emocjonujące historie oparte na autentycznych wydarzeniach. Oglądając je można poznać mało znane wydarzenia z historii Polski i Europy, a także ludzi, którzy brali w nich udział –mówi o przeglądzie Agnieszka Skieterska, szefowa Instytut Polskiego w Bukareszcie, który współorganizuje przegląd w Mołdawii. – Bohaterowie filmów, które wybraliśmy dla publiczności w Kiszyniowie zmagają się ze swoimi słabościami, brutalnymi przeciwnikami, często także z trudnymi otaczającymi ich wydarzeniami historycznymi. Waleczność, duma i determinacja niejednokrotnie pomagają im jednak w pokonaniu trudności lub też po prostu godnym przetrwaniu niewyobrażalnie ciężkich chwil. W repertuarze przeglądu nie zabraknie także komedii, które pokazują Polaków w zabawny, lecz niebezkrytyczny sposób. Mam nadzieję, że dzięki takiemu wyborowi publiczność lepiej nas pozna – dodaje Agnieszka Skieterska.

Dzisiejszą młodzież, z jej systemem wartości i sposobem porozumiewania się portretuje natomiast w filmie „Obietnica” Anna Kazejak. Tragedia pokazana w jej fabule jest wynikiem radykalnego rozumienia wartości takich jak wierność, oddanie i odwaga i bariery w komunikacji między dorosłymi a młodymi ludźmi.

W trakcie CinePOLSKA widzowie zobaczą także „Fotografa” Waldemara Krzystka, kryminał z historią najnowszą w tle. Poza trzymającą w napięciu fabułą, reżyser portretuje w nim mechanizmy niechęci i strachu między spokrewnionymi narodami, ale także ludzi, którzy tym mechanizmom nie chcą się poddać.

Dni z filmem polskim w Kiszyniowie zakończą się 11 listopada komedią, którą krytycy porównują do gorzkiej czekolady. „Obywatel” Jerzego Stuhra, znanego aktora i reżysera, śmieje się z polskiej mitologii historycznej. Sam Stuhr grając tytułowego, zwykłego, szarego obywatela, prześlizgującego się między wydarzeniami ostatnich 50 lat w Polsce, spogląda na Polaków okiem surowym i krytycznym, ale z otwartym sercem. Prowokuje i bawi. Film zdobył w Gdyni nagrodę specjalną za odwagę podjęcia trudnych tematów.

CinePOLSKA 6 listopada o godz. 19 rozpoczął film „Bogowie”, opowieść o wybitnym kardiochirurgu Zbigniewie Relidze, który w latach osiemdziesiątych XX wieku, sam przeciwko wszystkim, zapoczątkował w Polsce program transplantacji serca. Ten hollywoodzki w stylu obraz młodego reżysera Łukasza Palkowskiego zdobył pierwszą nagrodę na prestiżowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Drugi z prezentowanych obrazów to trzymający w ogromnym napięciu „Jack Strong” w reżyserii Władysław Pasikowski, jednego z najlepszych w Polsce twórców filmów sensacyjnych. Film  opowiada autentyczną historię Ryszarda Kuklińskiego, polskiego oficera, który chcąc ratować świat przed III wojną światową przekazał tajemnice Układu Warszawskiego Amerykanom, ryzykując życiem swoim i rodziny. Z powodu tych działań Kuliński musiał uciekać z komunistycznej Polski z pomocą amerykańskich służb, a jego trzymające w napięciu losy mamy teraz okazję śledzić na kinowym ekranie.

Przegląd polskich filmów fabularnych w Kiszyniowie to także okazja, aby zobaczyć jedną z największych polskich superprodukcji ostatnich lata – „Miasto ‘44”. Jest to epicka opowieść o pokoleniu bardzo młodych ludzi, którzy w czasie okupacji Polski przez Niemcy walczyli w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Jan Komasa, zaledwie 34-letni reżyser, podjął się niebywale trudnego zadania, czyli podjęcia dialogu z klasycznym dla światowego kina „Kanałem” Andrzeja Wajdy. Film Komasy skierowany do dzisiejszego młodego widza mówi o bohaterstwie ich rówieśników sprzed lat, ale opowiada o nim językiem, obrazem i muzyką, które są bliskie współczesnemu widzowi.

Przegląd CinePOLSKA jest organizowany przez Instytut Polski z Bukaresztu i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, we współpracy ze Studiem Moldova Film i kinem Odeon, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz przy wsparciu  Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Kiszyniowie.Opublikowano: 12-11-2015

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia