3.11.2015 - 6.11.2015 Muzyka, Wydarzenia

Jarosław Nadrzycki – koncerty w Bukareszcie

Uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych skrzypków swojego pokolenia, Jarosław Nadrzycki powraca do Bukaresztu! We wtorek, 3 listopada zagra z wybitnym rumuńskim pianistą Tomą Popoviciem. W programie - utwory Brahmsa, Wieniawskiego i Prokofiewa. W czwartek, 5 i piątek, 6 listopada Nadrzycki wykona, jako solista, Drugi koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Fihlarmonii im. George Enescu, pod batutą Theo Woltersa.

Recital kameralny wtorek, 3 listopada 2015, 19:00 – 21:00

Duża Sala Ateneum Rumuńskiego

JAROSŁAW NADRZYCKI – skrzypce
TOMA POPOVICI – fortepian

Program:

Johannes Brahms – I Sonata G-dur, op. 78
Henryk Wieniawski – Fantazja Faust, op. 20
Giuseppe Tartini – Sonata Diabelski tryl
Serghei Prokofiev – II Sonata C-dur, op. 94b

Koncerty symfoniczne czwartek, 5.11. i piątek, 6.11., godz. 19

Duża Sala Ateneum Rumuńskiego
Orkiestra Symfoniczna Fihlarmonii im. George Enescu

Dyrygent THEO WOLTERS
Solista JAROSŁAW NADRZYCKI

Program: 
Johan Wagenaar – Uwertura „Cyrano de Bergerac”
Henryk Wieniawski – II Koncert na skrzypce i orkiestrę
Antonin Dvorak – VIII Symfonia

Jarosław Nadrzycki urodził się w 1984 roku w Żaganiu. W wieku 12 lat zadebiutował wykonując Fantazję „Carmen” P. Sarasatego z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego w Wielkiej Sali Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a także absolwentem Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Igora Ozima oraz Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Igora Petrushevskiego.

Jarosław Nadrzycki jest zwycięzcą wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. w Erewaniu – im. Arama Chaczaturiana, w Bukareszcie – im. G. Enescu, w Berlinie – im. Maxa Rostala, w Wilnie – im. J. Heifetza, w Varallo – „Valsesia Musica” , oraz Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii. Był również  laureatem konkursu im. T. Vargi w Martigny (Szwajcaria), konkursu im. B. Brittena w Londynie i konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

W 2010 roku Jarosław Nadrzycki zadebiutował z Simon Bolivar Orchestra of Venezuela w Caracas u boku Maestro Krzysztofa Pendereckiego, wykonując jego II Koncert Skrzypcowy Metamorphosen. W 2013 roku, w ramach 17. Wielkanocnego Festiwalu im L. van Beethovena, Jarosław Nadrzycki wykonał ponownie II Koncert skrzypcowy  K. Pendereckiego na trzech koncertach (w Warszawie, w Krakowie i we Wrocławiu) wraz z MDR Sinfonieorchester pod batutą Kristjana Järvi’ego.  W ostatnim czasie wystąpił również z London Philharmonic OrchestraRoyal Philharmonic OrchestraSymphonisches Orchester ZürichHamburger Philharmoniker,„Transylvania” State PhilharmonicGeorge Enescu PhilharmonicState of Mexico Symphony OrchestraVilnius State Symphony OrchestraSinfonia IuventusState Youth Orchestra of Armenia oraz Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus”, u boku takich artystów jak: Maxim Vengerov, Giancarlo Guerrero, Paul Goodwin, Sergey Smbatyan, Agnieszka Duczmal, Tadeusz Wojciechowski, Horia Andreescu, Enrique Batiz i Mark Fitz-Gerald. Współpracował m.in. z Northern Lights Music Festival (Minnesota, USA), Allegro Vivo( Austria) i Espressivo Summer Festival (Czarnogóra) gdzie prowadził kursy mistrzowskie.

Przez wiele lat był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał też stypendium  w ramach programu „Młoda Polska” i stypendium im. Maxa Rostala.   W 2001 roku został laureatem Nagrody im. ks. Piotra Wawrzyniaka w kategorii „Nadzieja Wielkopolski” oraz został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki dziennika Głos Wielkopolski w Poznaniu.

Jarosław Nadrzycki koncertował w wielu krajach Europy, w obu Amerykach i Korei Płd. w takich salach, jakCadogan HallSt. John’s Smith SquareMenuhin Hall, czy Wigmore Hall w Londynie, Ateneum w Bukareszcie, Filharmonia im A. Chaczaturiana w Erewaniu, Filharmonia w Bratysławie, Wielka Sala Konserwatorium w St. Petersburgu i w Moskwie. Wystąpił również na Kremlu oraz w Ambasadach Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie i w Brukseli. Jego nagrania były transmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych w Europie m.in. Mezzo TV, BBC, TV ORF Austria, TV Montenegro, TVR Romania, TV Armenia.

W 2011 roku dzięki staraniom Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego W Poznaniu, nakładem firmy fonograficznej DUX ukazała się płyta nagrana przez artystę wspólnie z pianistą Tadashi Imai z utworami Enescu, Prokofiewa, Tartiniego i Wieniawskiego. Płyta zyskała znakomite recenzje wśród krytyków w Polsce oraz magazynu The Strad w Wielkiej Brytanii.

W 2014 roku Jarosław Nadrzycki dołączył do cenionego od wielu lat Meccore String Quartet, z którym ma w planie tournée w USA oraz koncerty w  wielu cenionych salach Europy takich, jak Wigmore Hall, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, czy BOZAR w Brukseli. 

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Festiwalu

W dniach 2 listopada – 5 grudnia 2023 r. w stolicy Rumunii odbywa się XVIII edycja Festiwalu Muzyki Dawnej, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Rumunii. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia. Polska reprezentowana jest na festiwalu przez koncertmistrzynię Martynę Pastuszkę oraz {oh!} Orkiestrę.
18 11.2023 Muzyka, Wydarzenia

CinePOLSKA & WISŁA – Festiwal Filmu Polskiego

Nowe produkcje filmowe to propozycja 19. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w dniach 15-22 listopada 2023.
15 11.2023 22 11.2023 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA & WISŁA – Festiwal Filmu Polskiego

Nowe produkcje filmowe to propozycja 19. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w dniach 16-22 listopada 2023.
16 11.2023 22 11.2023 Kino, Wydarzenia