24.11.2015 Muzyka, Wydarzenia

Sławomir Zubrzycki i viola organista w Bukareszcie

Pod koniec XV wieku, Leonardo da Vinci zaprojektował violę organista – instrument, w którym połączył cechy klawesynu, organów i instrumentów smyczkowych. Na początku XXI w Polsce, pianista Sławomir Zubrzycki jako pierwszy skonstruował ten instrument według planów Leonarda. W roku 2015 Festiwal Muzyki Dawnej we współpracy z Instytutem Polskim zaprosił go do Bukaresztu. Jedyny koncert odbędzie się we wtorek, 24 listopada, w Pałacu Bragadiru.

Viola organista to instrument, który łączy w sobie dźwięk właściwe instrumentom klawiszowym, jak i smyczkowym, zaprojektowany przez Leonardo da Vinci. Egzemplarz wykonany przez Sławomira Zubrzyckiego jest jedyny na świecie. Jego historię można przeczytać na portalu polska.pl.

Zapraszamy na koncert, podczas którego będzie można usłyszeć niepowtarzalne dźwięki, o niespotykanych barwach, przypominające rzadko już dziś używane instrumenty z rodziny viola da gamba.

W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha i Marina Marais

Sławomir Zubrzycki – pianista, klawikordzista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów urodzony w Krakowie i przez większość swojego życia związany z tym miastem. W Krakowie ukończył Akademię Muzyczną (1988) – gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie muzyki współczesnej prof. Adama Kaczyńskiego. Jako stypendysta Fundacji Fulbrighta swój warsztat pianistyczny doskonalił w The Boston Conservatory of Music (1990-91) w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Janice Weber, a także u Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza, Michaela Lewina i Jerome Lowenthala oraz u klawesynisty, Johanna Sonnleitnera. Koncertował jako solista (m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Capellą Cracoviensis, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Imperial College London Sinfonietta) oraz jako kameralista (z Kwartetem Olgi Szwajgier, którego jest członkiem, a także z Gwendolin Bradley, Jadwigą Gadulanką, Andrzejem Hiolskim) w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Nagrywał dla Polskich Nagrań, TVP, Polskiego Radia. Brał udział w wielu festiwalach, takich jak: Poznańska Wiosna Muzyczna, Muzyka w Starym Krakowie, Audio-Art w Krakowie, Fest der Kontinente w Berlinie, Visiting Artist Series w Berklee College of Music w Bostonie, Kolory Polski, Skrzyżowanie Kultur, Turning Sounds w Kolonii i Warszawie, oraz Festiwal Teatralny w Edynburgu. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej, od dodekafonii po teatr instrumentalny, improwizację i performance. Był wykładowcą Letniej Akademii Muzyki Współczesnej – Avantgarde Tirol w Austrii (2005, 2007). Prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie.

Premierowe recitale violi organista (w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Królewskiego Miasta Krakowa – 18. października 2013 i Festiwalu Conrada – 21. października 2013) były ogromnym sukcesem artystycznym i medialnym. Materiał filmowy z pierwszego koncertu violi obejrzało w serwisie Youtube ponad 2 mln osób. W roku 2014 w ramach europejskiego tournee violi organista Sławomir Zubrzycki wystapił z recitalami m. in. na Stockholm Early Music Festival, Mantta Music Festival, Ghent festival of Flanders, Wratislavia Cantans, Copernicus Festival, Kotor Art Festival, Musica Anima, Almo Collegio Borromeo Concerts, Five O’clock – Polskie Radio Pr. 2, oraz Polish Music Days w Turcji.

Bilety na koncert można kupić w sieci Eventim w sklepach Germanos, Orange, Vodafone, Domo, księgarniach Cărturești, Humanitas oraz online, na stronie www.eventim.ro

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia