24.11.2015 Muzyka, Wydarzenia

Sławomir Zubrzycki i viola organista w Bukareszcie

Pod koniec XV wieku, Leonardo da Vinci zaprojektował violę organista – instrument, w którym połączył cechy klawesynu, organów i instrumentów smyczkowych. Na początku XXI w Polsce, pianista Sławomir Zubrzycki jako pierwszy skonstruował ten instrument według planów Leonarda. W roku 2015 Festiwal Muzyki Dawnej we współpracy z Instytutem Polskim zaprosił go do Bukaresztu. Jedyny koncert odbędzie się we wtorek, 24 listopada, w Pałacu Bragadiru.

Viola organista to instrument, który łączy w sobie dźwięk właściwe instrumentom klawiszowym, jak i smyczkowym, zaprojektowany przez Leonardo da Vinci. Egzemplarz wykonany przez Sławomira Zubrzyckiego jest jedyny na świecie. Jego historię można przeczytać na portalu polska.pl.

Zapraszamy na koncert, podczas którego będzie można usłyszeć niepowtarzalne dźwięki, o niespotykanych barwach, przypominające rzadko już dziś używane instrumenty z rodziny viola da gamba.

W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha i Marina Marais

Sławomir Zubrzycki – pianista, klawikordzista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów urodzony w Krakowie i przez większość swojego życia związany z tym miastem. W Krakowie ukończył Akademię Muzyczną (1988) – gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie muzyki współczesnej prof. Adama Kaczyńskiego. Jako stypendysta Fundacji Fulbrighta swój warsztat pianistyczny doskonalił w The Boston Conservatory of Music (1990-91) w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Janice Weber, a także u Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza, Michaela Lewina i Jerome Lowenthala oraz u klawesynisty, Johanna Sonnleitnera. Koncertował jako solista (m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Capellą Cracoviensis, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Imperial College London Sinfonietta) oraz jako kameralista (z Kwartetem Olgi Szwajgier, którego jest członkiem, a także z Gwendolin Bradley, Jadwigą Gadulanką, Andrzejem Hiolskim) w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Nagrywał dla Polskich Nagrań, TVP, Polskiego Radia. Brał udział w wielu festiwalach, takich jak: Poznańska Wiosna Muzyczna, Muzyka w Starym Krakowie, Audio-Art w Krakowie, Fest der Kontinente w Berlinie, Visiting Artist Series w Berklee College of Music w Bostonie, Kolory Polski, Skrzyżowanie Kultur, Turning Sounds w Kolonii i Warszawie, oraz Festiwal Teatralny w Edynburgu. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej, od dodekafonii po teatr instrumentalny, improwizację i performance. Był wykładowcą Letniej Akademii Muzyki Współczesnej – Avantgarde Tirol w Austrii (2005, 2007). Prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie.

Premierowe recitale violi organista (w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Królewskiego Miasta Krakowa – 18. października 2013 i Festiwalu Conrada – 21. października 2013) były ogromnym sukcesem artystycznym i medialnym. Materiał filmowy z pierwszego koncertu violi obejrzało w serwisie Youtube ponad 2 mln osób. W roku 2014 w ramach europejskiego tournee violi organista Sławomir Zubrzycki wystapił z recitalami m. in. na Stockholm Early Music Festival, Mantta Music Festival, Ghent festival of Flanders, Wratislavia Cantans, Copernicus Festival, Kotor Art Festival, Musica Anima, Almo Collegio Borromeo Concerts, Five O’clock – Polskie Radio Pr. 2, oraz Polish Music Days w Turcji.

Bilety na koncert można kupić w sieci Eventim w sklepach Germanos, Orange, Vodafone, Domo, księgarniach Cărturești, Humanitas oraz online, na stronie www.eventim.ro

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Festiwalu

W dniach 2 listopada – 5 grudnia 2023 r. w stolicy Rumunii odbywa się XVIII edycja Festiwalu Muzyki Dawnej, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Rumunii. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia. Polska reprezentowana jest na festiwalu przez koncertmistrzynię Martynę Pastuszkę oraz {oh!} Orkiestrę.
18 11.2023 Muzyka, Wydarzenia

CinePOLSKA & WISŁA – Festiwal Filmu Polskiego

Nowe produkcje filmowe to propozycja 19. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w dniach 15-22 listopada 2023.
15 11.2023 22 11.2023 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA & WISŁA – Festiwal Filmu Polskiego

Nowe produkcje filmowe to propozycja 19. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w dniach 16-22 listopada 2023.
16 11.2023 22 11.2023 Kino, Wydarzenia