Projekt rumuńskiej ustawy 8 marca 2016 roku został złożony do laski marszałkowskiej przez grupę deputowanych z kilku partii politycznych obecnych w parlamencie. Ważną inspiracją dla nich dla nich była polska Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka przyjęta w 2000 roku. Popularyzację tego dokumentu wśród rumuńskich polityków i osób zajmujących się prawami dziecka wspierał także Instytut Polski w Bukareszcie, który zapewnił m.in. przetłumaczenie tekstu.Choć Rumunia ratyfikowała Konwencję Praw Dziecka w roku 1990 dotychczas rolę Rzecznika Praw Dziecka pełni urzędnik podległy Rzecznikowi Praw Człowieka.
Polska ustawa jest uznawana za najbardziej postępową na świecie. Nadaje rzecznikowi praw dziecka najszersze uprawnienia i największą niezależność od innych instytucji państwowych. Rumuńskim projektem zajmą się teraz komisje parlamentarne.
Instytut Polski w Bukareszcie podejmuje działania podkreślające wagę praw dziecka i polski wkład w ich ochronę od czterech lat, gdy włączył się w obchody Roku Janusza Korczaka. Placówka zorganizowała wówczas w Rumunii m.in. konferencję z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i serię wystaw na temat wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka (1878-1942) i jego działalności. Z inicjatywy Instytutu wydawnictwo Curtea Veche wydało też jego pisma na temat praw dzieci, zaś Federacja Organizacji Pozarządowych działających na rzecz Dzieci nadała imię Janusza Korczaka najważniejszej w Rumunii nagrodzie przyznawanej w różnych kategoriach osobom zasłużonym w tej dziedzinie. Instytut Polski w Bukareszcie jest stałym partnerem nagrody i rokrocznym fundatorem statuetek wręczonych w 2015 roku już po raz czwarty.