14.03.2016 Aktualności

Rumunia bliżej powołania rzecznika praw dziecka

Parlamentarzyści rumuńscy chcą powołania pierwszego w historii kraju rzecznika praw dziecka. Przełomowy projekt ustawy jest wzorowany na polskich rozwiązaniach, które przybliżał w Rumunii m.in. Instytut Polski w Bukareszcie.

Projekt rumuńskiej ustawy 8 marca 2016 roku został złożony do laski marszałkowskiej przez grupę deputowanych z kilku partii politycznych obecnych w parlamencie. Ważną inspiracją dla nich dla nich była  polska Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka przyjęta w 2000 roku. Popularyzację tego dokumentu wśród  rumuńskich polityków i osób zajmujących się prawami dziecka wspierał także Instytut Polski w Bukareszcie, który zapewnił m.in.  przetłumaczenie tekstu.Choć Rumunia ratyfikowała Konwencję Praw Dziecka w roku 1990 dotychczas rolę Rzecznika Praw Dziecka pełni  urzędnik podległy Rzecznikowi Praw Człowieka.

Polska ustawa jest uznawana za najbardziej postępową na świecie. Nadaje rzecznikowi praw dziecka najszersze uprawnienia i największą niezależność od innych instytucji państwowych. Rumuńskim projektem zajmą się teraz komisje parlamentarne.

Instytut Polski w Bukareszcie podejmuje działania podkreślające wagę praw dziecka i polski wkład w ich ochronę od czterech lat, gdy włączył się w obchody Roku Janusza Korczaka. Placówka zorganizowała wówczas w Rumunii m.in. konferencję z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i serię wystaw na temat wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka (1878-1942) i jego działalności. Z inicjatywy Instytutu wydawnictwo Curtea Veche wydało też jego pisma na temat praw dzieci, zaś Federacja Organizacji Pozarządowych działających na rzecz Dzieci nadała imię Janusza Korczaka najważniejszej w Rumunii nagrodzie przyznawanej w różnych kategoriach osobom zasłużonym w tej dziedzinie. Instytut Polski w Bukareszcie jest stałym partnerem nagrody i rokrocznym fundatorem statuetek wręczonych w 2015 roku już po raz czwarty. 

 
Scheduled Aktualności

Aplikuj na staże naukowe w Polsce! 🗓

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, są zaproszeni do składania do 15 maja wniosków do tegorocznej edycji programu Ulam zorganizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
09 05.2024 15 05.2024 Aktualności

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności