14.03.2016 Aktualności

Rumunia bliżej powołania rzecznika praw dziecka

Parlamentarzyści rumuńscy chcą powołania pierwszego w historii kraju rzecznika praw dziecka. Przełomowy projekt ustawy jest wzorowany na polskich rozwiązaniach, które przybliżał w Rumunii m.in. Instytut Polski w Bukareszcie.

Projekt rumuńskiej ustawy 8 marca 2016 roku został złożony do laski marszałkowskiej przez grupę deputowanych z kilku partii politycznych obecnych w parlamencie. Ważną inspiracją dla nich dla nich była  polska Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka przyjęta w 2000 roku. Popularyzację tego dokumentu wśród  rumuńskich polityków i osób zajmujących się prawami dziecka wspierał także Instytut Polski w Bukareszcie, który zapewnił m.in.  przetłumaczenie tekstu.Choć Rumunia ratyfikowała Konwencję Praw Dziecka w roku 1990 dotychczas rolę Rzecznika Praw Dziecka pełni  urzędnik podległy Rzecznikowi Praw Człowieka.

Polska ustawa jest uznawana za najbardziej postępową na świecie. Nadaje rzecznikowi praw dziecka najszersze uprawnienia i największą niezależność od innych instytucji państwowych. Rumuńskim projektem zajmą się teraz komisje parlamentarne.

Instytut Polski w Bukareszcie podejmuje działania podkreślające wagę praw dziecka i polski wkład w ich ochronę od czterech lat, gdy włączył się w obchody Roku Janusza Korczaka. Placówka zorganizowała wówczas w Rumunii m.in. konferencję z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i serię wystaw na temat wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka (1878-1942) i jego działalności. Z inicjatywy Instytutu wydawnictwo Curtea Veche wydało też jego pisma na temat praw dzieci, zaś Federacja Organizacji Pozarządowych działających na rzecz Dzieci nadała imię Janusza Korczaka najważniejszej w Rumunii nagrodzie przyznawanej w różnych kategoriach osobom zasłużonym w tej dziedzinie. Instytut Polski w Bukareszcie jest stałym partnerem nagrody i rokrocznym fundatorem statuetek wręczonych w 2015 roku już po raz czwarty. 

 
Scheduled Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne