14.03.2016 Aktualności

Rumunia bliżej powołania rzecznika praw dziecka

Parlamentarzyści rumuńscy chcą powołania pierwszego w historii kraju rzecznika praw dziecka. Przełomowy projekt ustawy jest wzorowany na polskich rozwiązaniach, które przybliżał w Rumunii m.in. Instytut Polski w Bukareszcie.

Projekt rumuńskiej ustawy 8 marca 2016 roku został złożony do laski marszałkowskiej przez grupę deputowanych z kilku partii politycznych obecnych w parlamencie. Ważną inspiracją dla nich dla nich była  polska Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka przyjęta w 2000 roku. Popularyzację tego dokumentu wśród  rumuńskich polityków i osób zajmujących się prawami dziecka wspierał także Instytut Polski w Bukareszcie, który zapewnił m.in.  przetłumaczenie tekstu.Choć Rumunia ratyfikowała Konwencję Praw Dziecka w roku 1990 dotychczas rolę Rzecznika Praw Dziecka pełni  urzędnik podległy Rzecznikowi Praw Człowieka.

Polska ustawa jest uznawana za najbardziej postępową na świecie. Nadaje rzecznikowi praw dziecka najszersze uprawnienia i największą niezależność od innych instytucji państwowych. Rumuńskim projektem zajmą się teraz komisje parlamentarne.

Instytut Polski w Bukareszcie podejmuje działania podkreślające wagę praw dziecka i polski wkład w ich ochronę od czterech lat, gdy włączył się w obchody Roku Janusza Korczaka. Placówka zorganizowała wówczas w Rumunii m.in. konferencję z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i serię wystaw na temat wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka (1878-1942) i jego działalności. Z inicjatywy Instytutu wydawnictwo Curtea Veche wydało też jego pisma na temat praw dzieci, zaś Federacja Organizacji Pozarządowych działających na rzecz Dzieci nadała imię Janusza Korczaka najważniejszej w Rumunii nagrodzie przyznawanej w różnych kategoriach osobom zasłużonym w tej dziedzinie. Instytut Polski w Bukareszcie jest stałym partnerem nagrody i rokrocznym fundatorem statuetek wręczonych w 2015 roku już po raz czwarty. 

 
Scheduled Aktualności

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o

Na początku grudnia 2022 r. Lidia Maksymowicz, ocalała z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, przyjechała z wisytą do Rumunii, w celu promocji rumuńskiego tłumaczenia swojej książki „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”, opublikowanej przez wydawnictwo BookZone.
27 01.2023 28 01.2023 Aktualności

Nowy album zespołu Riverside 🗓

Niezwykle popularny w Rumunii polski zespół rocka progresywnego, Riverside, wydał nowy album, zatytułowany ID.ENTITY, na którym znalazło się siedem własnych kompozycji.
27 01.2023 Aktualności

Polski film nominowany do Oscara i Cezara

Polski film „Io” otrzymał dwie ważne nominacje – do Oscarów i do Cezarów, obie w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Pełnometrażowy.
26 01.2023 Aktualności