30.03.2016 - 30.04.2016 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa sztuki polskiej w Satu Mare

W okresie od 30 marca do 30 kwietnia, w Okręgowym Muzeum Sztuki w Satu Mare gości wystawa sztuki polskiej zatytułowaną „Pamiętnik z podróży...” autorstwa Mariusza Drohomireckiego i Serge’a Vasilendiuca. Wernisaż odbędzie się 30 marca, o godz. 17.00.

Okręgowe Muzeum Sztuki w Satu Mare – Piaţa Libertăţii 21

„Dlaczego podróżuję? Lubię to. Każdy coś lubi i czegoś nie lubi. Nie lubię monotonii, odrętwienia. Oscyluję. Potrzebuję przemian czasami gwałtownych, czasami aksamitnych. Podróż sprawia mi radość, przyjemność i satysfakcję. Jestem człowiekiem drogi, pielgrzymem. Pielgrzymuję do różnorodnych światów z ich odrębnymi świątyniami, do rozmaitych kultur, w poszukiwaniu przeróżnych tradycji, rytuałów, które mnie oczarowują. W świat fantazji i niewypowiedzianej poezji. Wypatruję ciekawych miejsc. Często przypominają mi ujrzane i pojęte obrazy malarskie. Uciekam od rutyny codzienności, narzuconych przez życie łamigłówek. Szukam porozumienia. Szukam własnego Ja. Zobaczyłem sporo miejsc, miast, krajów, sporo jeszcze przede mną, jeszcze wiele do odkrycia. Co znalazłem, co znajduję w podróżach? Za każdym razem coś nowego, nawet w miejscach, przez które przewijałem się nie raz. Czerpię inspiracje, natchnienie, napotykam motywy dla nowych prac. Często pracuję na miejscu. Peregrynuję od obrazu do obrazu. Od emocji do emocji. Spotykam ludzi, przejmuję od nich wiedzę, mądrość. Wędrując znajduję spokój. Myślę. Zastanawiam się nad sobą i nad przyszłością. Nad swoim miejscem wśród ludzi.” – Serge Vasilendiuc

„Rumunia – przed wojną nasz graniczny sąsiad, kraj z którego losami w przeszłości nieraz splatały się dzieje Rzeczpospolitej. Dzisiaj kraj nam nadal bliski, jednak dla większości Polaków turystycznie odległy, niemal egzotyczny i prawie nieodkryty. A szkoda. Tym bardziej się cieszę, że Sergio mnie namówił, a ja się zgodziłem, na wspólny wyjazd do Rumunii, na plener do Bukowiny. Tajemniczość tej krainy była wielce kusząca i artystycznie zaciekawiająca. Tak zaczęła się wyjazdowa przygoda z Sergiem. Plenerów do tej pory odbyło się kilka – Bukowina, Marmarosz, Siedmiogród, a ja dzięki nim zjeździłem, poznałem i częściowo obmalowałem ten ciekawy, bardzo urozmaicony i malowniczy kraj, za co jestem organizatorom plenerów oraz mojemu przyjacielowi i przewodnikowi Sergiowi bardzo wdzięczny. Teraz staram się być ambasadorem Rumunii w Polsce łamiącym niezasłużenie utrwalone stereotypy o tej naprawdę pięknej i bardzo urokliwej części Europy.” – Mariusz Drohomirecki

Serge Vasilendiuc

Urodzony w 1972 r. w Bielcach. Artysta plastyk (malarz, grafik, fotograf), nieustany podróżnik. Ukończył Kolegium Plastyczne w Kiszyniowie i Akademię w Jassach. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręg w Krakowie i Międzyokręgowego Związku Rumuńskich Artystów Plastyków Kluż – Bistrzyca. Doktor Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Założyciel polsko-rumuńskiej grupy artystów KRoma. Laureat licznych nagród w dziedzinie sztuk wizualnych. Autor 20 wystaw indywidualnych, udział w ponad 50 wystawach zbiorowych i zespołowych w kraju i zagranicą. Prace artysty znajdują się w państwowych i publicznych zbiorach w Polsce, Rumunii, na Węgrzech i w prywatnych kolekcjach w Polsce, Rumunii, Francji, Niemczech, Włoszech, Rosji, Kanadzie, Izraelu, Grecji, Czechach, Mołdawii.

Mariusz Drohomirecki

Urodzony w 1958 r. w Głogówku, woj. opolskie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, wydział Malarstwa, dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 r. Po studiach 7 wystaw indywidualnych.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia