19.05.2016 Kino, Wydarzenia

Projekcja filmu „Wałęsa” w Make a Point

Życie Lecha Wałęsy, przywódcy legendarnego ruchu „Solidarności”, który przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, po mistrzowsku przedstawione przez zdobywcę Oscara Andrzeja Wajdę będzie można poznać podczas projekcji filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Pokaz odbędzie się we czwartek, 19 maja, w siedzibie Stowarzyszenia Make a Point, w bukareszteńskiej dzielnicy Pantelimon.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1970 roku, kiedy Lech Wałęsa, w tej roli jeden z najlepszych polskich aktorów Robert Więckiewicz, był jeszcze zwykłym robotnikiem. W filmie Andrzeja Wajdy widzowie oglądają więc niemal całą drogę, jaką elektryk ze Stoczni Gdańskiej przeszedł, by stać się legendarnym przywódcą związku zawodowego „Solidarności”, zdobywcą Pokojowej Nagrody Nobla, który w 1989 roku wygłasza słynne przemówienie przed amerykańskim Kongresem.

Reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. – „Wałęsa” jest filmem adresowanym do wszystkich, ale najbardziej chciałbym trafić do młodych, gdyż Lech to dobry przykład, aby brać udział w naszym życiu politycznym.” –  powiedział o swoim filmie Andrzej Wajda, jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów, nagrodzony m.in. w 2000 roku Oscarem za całokształt twórczości.

Projekcja w ramach cyklu „Make a Joi” odbędzie się 19 maja, godz. 20.00, w Make a Point, șos. Morarilor nr. 1 (Postăvăria Română) w Bukareszcie. 

„Wałęsa. Człowiek z nadziei”, film biograficzny, Polska, 2013, 120 min.

Scheduled Kino Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia