24-06-2016 Kino

Lato z kinem Krzysztofa Kieślowskiego

Wybitny polski reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski w czerwcu świętowałby 75 urodziny, Instytut Polski w Bukareszcie wraz z partnerami przypomina z tej okazji jego dorobek. Spędź z nami filmowe lato!

Krzysztof Kieślowski (1941-1996) był wybitnym polskim dokumentalistą i reżyserem filmów fabularnych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, a jego dzieła były nagradzane m.in. Złotymi Lwami w Wenecji i Europejską Nagrodą Filmową „Felix”, wielokrotnie zdobywał też nagrodę FIPRESCI i polskie laury filmowe.

Rok 2016, w którym przypada 75 rocznica urodzin i 20 rocznica śmierci reżysera, jest obchodzony w Polsce i wielu krajach świata jako Rok Krzysztofa Kieślowskiego.

Z tej okazji w połowie lipca w ramach Festiwalu Ceau, Cinema! w Timiszoarze przypomnimy na dużym ekranie  jego słynną trylogię „Trzy kolory” – „Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”, której tytuły nawiązują do kolorów francuskiej flagi i haseł rewolucji francuskiej „wolność, równość, braterstwo”. Choć od jej nakręcenia minęło ponad 20 lat, filmy nadal dotykają spraw fundamentalnych, ważnych dla każdego człowieka, a ich oszczędna forma i doskonała muzyka Zbigniewa Preisnera powodują, że widzowie wciąż doceniają wartość artystyczną „Trzech kolorów”. Uczestniczy imprezy zobaczą trylogię Kieślowskiego w dniach 14-16 lipca.

Fot.Jacek_Kucharczyk_FORUM

Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa fotografii „Krzysztof Kieślowski” przygotowana przez Fundację In Situ, która w Sokołowsku na Dolnym Śląsku w Polsce tworzy Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i od prawie 6 lat organizuje festiwal „Hommage à Kieślowski”. Ekspozycja przybliża postać wybitnego reżysera, jego poglądy na kino i wartości, którymi kierował się podczas pracy. Rumuńską wersję wystawy przygotował Instytut Polski w Bukareszcie, a w Timiszoarze będzie ona pokazywana w klubie Ambasada (strada Anton Seiller nr 2).

Miłośnicy innego z dzieł Kieślowskiego, „Dekalogu”, w konkursach organizowanych przez Instytut Polski w serwisie społecznościowym Facebook będą mogli wygrać odnowione cyfrowo wszystkie odcinki serii, wzbogacone o film dokumentalny o polskim reżyserze. Wystarczy w dniach 27 czerwca – 8 lipca odwiedzić stronę www.facebook.com/institutulpolonez i odpowiedzieć na proste pytania dotyczące twórczości Kieślowskiego. Do wygrania 10 kompletów filmów DVD z napisami m.in. w językach angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim.

Jesienią „Trzy kolory” przypomni też kanał TVR2, a o dokładnych terminach projekcji będziemy informowali na naszej stronie www.culturapoloneza.ro.


Polki i Rumunki, które zmieniły świat zawitały

Do końca marca również mieszkańcy Vaslui mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Otwarcie wystawy otworzy również Narodowe Sympozjum „Znane kobiety Rumunii” w Muzeum Okręgowym „Stefan cel Mare” Vaslui.
01 03.2021 31 03.2021 Historia, Kino, Teatr

Polki i Rumunki, które zmieniły świat wracają

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można ponownie oglądać w Bukareszcie. Będą one dostępne do 18 marca przez całą dobę, w samym centrum stolicy Rumunii - tuż obok Placu Uniwersyteckiego, na ogrodzeniu Muzeum Miasta Bukareszt - Pałac Suțu.
19 02.2021 18 03.2021 Historia, Kino, Teatr

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Mołdawii

Podczas Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA widzowie będą mogli zobaczyć m.in. nominowany do Oscara 2020 film „Corpus Christi” oraz najnowszą produkcję uznanej reżyserki Agnieszki Holland, „Szarlatan”, czeskim kandydatem do nagród Oskara 2021.
05 11.2020 11 11.2020 Kino, Wydarzenia