24-06-2016 Kino

Lato z kinem Krzysztofa Kieślowskiego

Wybitny polski reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski w czerwcu świętowałby 75 urodziny, Instytut Polski w Bukareszcie wraz z partnerami przypomina z tej okazji jego dorobek. Spędź z nami filmowe lato!

Krzysztof Kieślowski (1941-1996) był wybitnym polskim dokumentalistą i reżyserem filmów fabularnych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, a jego dzieła były nagradzane m.in. Złotymi Lwami w Wenecji i Europejską Nagrodą Filmową „Felix”, wielokrotnie zdobywał też nagrodę FIPRESCI i polskie laury filmowe.

Rok 2016, w którym przypada 75 rocznica urodzin i 20 rocznica śmierci reżysera, jest obchodzony w Polsce i wielu krajach świata jako Rok Krzysztofa Kieślowskiego.

Z tej okazji w połowie lipca w ramach Festiwalu Ceau, Cinema! w Timiszoarze przypomnimy na dużym ekranie  jego słynną trylogię „Trzy kolory” – „Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”, której tytuły nawiązują do kolorów francuskiej flagi i haseł rewolucji francuskiej „wolność, równość, braterstwo”. Choć od jej nakręcenia minęło ponad 20 lat, filmy nadal dotykają spraw fundamentalnych, ważnych dla każdego człowieka, a ich oszczędna forma i doskonała muzyka Zbigniewa Preisnera powodują, że widzowie wciąż doceniają wartość artystyczną „Trzech kolorów”. Uczestniczy imprezy zobaczą trylogię Kieślowskiego w dniach 14-16 lipca.

Fot.Jacek_Kucharczyk_FORUM

Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa fotografii „Krzysztof Kieślowski” przygotowana przez Fundację In Situ, która w Sokołowsku na Dolnym Śląsku w Polsce tworzy Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i od prawie 6 lat organizuje festiwal „Hommage à Kieślowski”. Ekspozycja przybliża postać wybitnego reżysera, jego poglądy na kino i wartości, którymi kierował się podczas pracy. Rumuńską wersję wystawy przygotował Instytut Polski w Bukareszcie, a w Timiszoarze będzie ona pokazywana w klubie Ambasada (strada Anton Seiller nr 2).

Miłośnicy innego z dzieł Kieślowskiego, „Dekalogu”, w konkursach organizowanych przez Instytut Polski w serwisie społecznościowym Facebook będą mogli wygrać odnowione cyfrowo wszystkie odcinki serii, wzbogacone o film dokumentalny o polskim reżyserze. Wystarczy w dniach 27 czerwca – 8 lipca odwiedzić stronę www.facebook.com/institutulpolonez i odpowiedzieć na proste pytania dotyczące twórczości Kieślowskiego. Do wygrania 10 kompletów filmów DVD z napisami m.in. w językach angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim.

Jesienią „Trzy kolory” przypomni też kanał TVR2, a o dokładnych terminach projekcji będziemy informowali na naszej stronie www.culturapoloneza.ro.


Dzień filmu polskiego w Sfântu Gheorghe 🗓

W sobotę 30 października, w Kinie Arta w Sfântu Gheorghe dorośli i dzieci będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy.
30 10.2021 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Cztery z najnowszych polskich produkcji filmowych będą mogli obejrzeć widzowie 17. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w okresie 3-7 listopada 2021 roku.
03 11.2021 07 11.2021 Kino, Wydarzenia