2.09.2016 Kino, Wydarzenia

Film „Ciało” na Festiwalu Filmowym w Mediaszu

Film Małgorzaty Szumowskiej, laureat „Srebrnego Niedźwiedzia” za najlepszą reżyserię na zeszłorocznym Berlinale, będzie walczyć o nagrodę w ramach 6. edycji Festiwalu Filmu Środkowoeuropejskiego w Mediaszu.

2 września, godz. 15.00 – Dom Kultury, Sala Traube, Piața Regele Ferdinand I nr 16, Mediasz

BODY / CIAŁO

Polska, 2015, 90 min.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska 

Scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert  

Obsada: Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Justyna Suwała, Ewa Dałkowska itd.

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

 

Małgorzata Szumowska  (ur. 1973) reżyserka i scenarzystka filmów fabularnych i dokumentalnych. Przed studiami reżyserskimi w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2001 została członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jest autorką sześciu filmów fabularnych długometrażowych i kilkunastu dokumentów.

W tym roku, Małgorzata Szumowska była członkiem jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, w sekcji konkursu głównego. 

Scheduled Kino Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia