8.09.2016 - 31.10.2016 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Plakat o Prawach Człowieka w Suczawie

Pięćdziesiąt plakatów zaangażowanych społecznie autorstwa najlepszych polskich artystów można oglądać do końca października na wystawie „Polski Plakat o Prawach Człowieka” w Muzeum Bukowiny w Suczawie. Wystawa towarzyszy Dniom Polskim na Bukowinie, organizowanym przez Związek Polaków w Rumunii. Dzięki ekspozycji można zapoznać się ze współczesną twórczością polskich plakacistów oraz tradycją słynnej w świecie Polskiej Szkoły Plakatu.

Na wystawie prezentowane są najwybitniejsze plakaty artystów polskich, które zostały zakwalifikowane na pierwsze trzy edycje Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu, a także prace nagradzane na wszystkich edycjach oraz plakaty jurorów Biennale. Pierwsza edycja tej prestiżowej imprezy miała miejsce w 2006 roku. Od tego czasu biennale stało się forum artystycznej wymiany poglądów na temat najważniejszych h problemów współczesnego świata. Spotkało się z zainteresowaniem i żywą reakcją wielu znakomitych twórców, reprezentujących różne zakątki Ziemi.

„Twórczo dla praw człowieka” – myśl przewodnia, koresponduje z pamięcią o tragicznej historii niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, utworzonego  przez nazistów w czasie II Wojny Światowej w Oświęcimiu, na ziemiach okupowanej Polski .

Artystyczne wypowiedzi, prezentowane w czasie Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego dotyczą wachlarza zagadnień takich jak: tolerancja, ekologia, równouprawnienie, wpływ polityki na życie obywateli, problemy rasizmu, przemocy, łamania praw dzieci, kobiet czy  mniejszości.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Dniom Polskim na Bukowinie, które odbywają się od 8 do 11 września 2016 w Suczawie i Nowym Sołońcu.

 
Opublikowano: 08-09-2016
from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia