24.09.2016 Inne

Świętujemy różnorodność językową Europy

Zapraszamy do wspólnego świętowania Europejskiego Dnia Języków w Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie, w sobotę, 24 września 2016. Wydarzenie będzie miało formę targu z grami i zabawami językowymi a jego celem jest promowanie wielojęzyczności i różnorodności językowej.

Piętnaste edycji Europejskiego Dnia Języków towarzyszy hasło „Podróż przez stereotypy Europy”. Na czternastu stoiskach, przygotowanych przez instytuty kulturalne zrzeszone w rumuńskim clusterze EUNIC, publiczność może uczestniczyć w grach i zabawach językowych, zdobywając jednocześnie cenne nagrody. 

Europejski Dzień Języków, ustanowiony w 2001 roku, gromadzi corocznie, 26 września, miliony ludzi w 45 krajach. Jego celem jest promowanie różnorodności kulturalnej i językowej w Europie oraz wspieranie nauki języków obcych wśrod obywateli krajów europejskich.

Scheduled Inne

Na Wielkanoc prezentujemy Kolory Prawosławia w Polsce

W kwietniu – miesiącu, w którym w tym roku Wielkanoc obchodzą zarówno katolicy, jak i prawosławni, przygotowaliśmy dla mieszkańców Râmnicu Vâlcea wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać w Bibliotece Wojewódzkiej "Antim Ivireanul" Valcea między 5 a 30 kwietnia 2023 roku.
05 04.2023 30 04.2023 Historia, Inne

Wykłady prof. Mykoły Riabchuka – lekcje z

IP w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Mykoły Riabchuka, pt.: „Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.
28 03.2023 31 03.2023 Historia, Inne

Koncert w Ateneum Rumuńskim

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii „George Enescu” zapraszamy na wyjątkowy koncert wokalno-symfoniczny, który odbędzie się w Rumuńskim Ateneum, 16 i 17 marca, pod batutą dyrygenta Leo Hussaina.
14 03.2023 Inne, Muzyka