Wystawa prezentuje 43 plakaty z okresu 1939-2014, wybrane z kolekcji Krzysztofa Dydo. Znawca sztuki plakatu, autor licznych opracowań na ten temat i współtwórca Galerii Plakatu w Krakowie jest właścicielem największej prywatnej kolekcji w Polsce, zawierającej ponad 20 tys. prac.
Wystawa składa się z dwóch wyraźnych części. Pierwsza – to plakaty poświęcone latom 1939-1945, wybuchowi II Wojny Światowej, zbrodni katyńskiej, obozom zagłady, powstaniu w Getcie Warszawskim (1943) a przede wszystkim Powstaniu Warszawskiemu (1944). Druga – to plakaty z lat 1955-2004, poświęcone obronie pokoju, konfliktom międzynarodowym, terroryzmowi, odwołujące się do wydarzeń w Tybecie, Korei, Chile, Czeczenii, konfliktu między Palestyną a Izraelem czy ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku.
W ponad stuletniej historii polskiego plakatu, ten rodzaj jest jego młodszą postacią, a jego narodziny ściśle związane z II Wojną Światową i jej skutkami. Straszliwe cierpienia jakich doznała Polska w czasie kolejnych wojen, w szczególny sposób upoważniają polskich artystów do działania w obronie pokoju na wszystkie możliwe sposoby, również poprzez działania plastyczne, do których należy plakat wołający o pokój, antywojenny, walczący o rozbrojenie, przypominający o okrucieństwach wojny i przestrzegający przed nimi, ukazujący zadawnione i nowe konflikty, potępiający terroryzm i agresję.
Plakat jest dziełem plastycznym mocno przemawiającym do człowieka, a nawiązywanie do tragedii wojny, tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli, ma w nim uzasadnienie. Jego celem jest bowiem ostrzeganie i informowanie, iż los tamtych ofiar może stać się kiedyś i naszym, że nie ma alternatywy dla pokoju.
Wystawę „Wojna w polskim plakacie. Kolekcja Krzysztofa Dydo” można oglądać od 3 do 30 listopada 2016, od soboty do czwartku, w godz. 10.00 – 17.00.