3.11.2016 - 30.11.2016 Sztuki wizualne

Wojna i pokój na plakatach – wystawa w Kiszyniowie

Groza wojny i wartość pokoju - to główny temat wystawy „Wojna w polskim plakacie. Kolekcja Krzysztofa Dydo”, którą prezentujemy we współpracy z Muzeum Narodowym Historii Mołdawii w Kiszyniowie, od 3 do 30 listopada 2016.

Wystawa prezentuje 43 plakaty z okresu 1939-2014, wybrane z kolekcji Krzysztofa Dydo. Znawca sztuki plakatu, autor licznych opracowań na ten temat i współtwórca Galerii Plakatu w Krakowie jest właścicielem największej prywatnej kolekcji w Polsce, zawierającej ponad 20 tys. prac.

Wystawa składa się z dwóch wyraźnych części. Pierwsza – to plakaty poświęcone latom 1939-1945, wybuchowi II Wojny Światowej, zbrodni katyńskiej, obozom zagłady, powstaniu w Getcie Warszawskim (1943) a przede wszystkim Powstaniu Warszawskiemu (1944). Druga – to plakaty z lat 1955-2004, poświęcone obronie pokoju, konfliktom międzynarodowym, terroryzmowi, odwołujące się do wydarzeń w Tybecie, Korei, Chile, Czeczenii, konfliktu między Palestyną a Izraelem czy ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. 

W ponad stuletniej historii polskiego plakatu, ten rodzaj jest jego młodszą postacią, a jego narodziny ściśle związane z II Wojną Światową i jej skutkami. Straszliwe cierpienia jakich doznała Polska w czasie kolejnych wojen, w szczególny sposób upoważniają polskich artystów do działania w obronie pokoju na wszystkie możliwe sposoby, również poprzez działania plastyczne, do których należy plakat wołający o pokój, antywojenny, walczący o rozbrojenie, przypominający o okrucieństwach wojny i przestrzegający przed nimi, ukazujący zadawnione i nowe konflikty, potępiający terroryzm i agresję.

Plakat jest dziełem plastycznym mocno przemawiającym do człowieka, a nawiązywanie do tragedii wojny, tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli, ma w nim uzasadnienie. Jego celem jest bowiem ostrzeganie i informowanie, iż los tamtych ofiar może stać się kiedyś i naszym, że nie ma alternatywy dla pokoju. 

Wystawę „Wojna w polskim plakacie. Kolekcja Krzysztofa Dydo” można oglądać od 3 do 30 listopada 2016, od soboty do czwartku, w godz. 10.00 – 17.00.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Krajobrazy pamięci: wystawa „My non-places” autorstwa Nastazji

W czasach, gdy opuszczone przestrzenie przemysłowe są często ignorowane lub znikają z krajobrazu, polska artystka Nastazja Ciupa przekształca je w poezję wizualną. Wystawa „My non-places”, która zachwyciła jury Biennale Grafiki w Siedmiogrodzie w 2022 roku, trafia teraz do Bukaresztu, w nowym kontekście artystycznym – w UNAGaleria. Wystawę można oglądać do 7 czerwca 2025 roku.
21 05.2025 07 06.2025 Sztuki wizualne