18.11.2016 - 27.11.2016 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA 2016 – Program Bukareszt

Programul detaliat al festivalului CinePOLSKA 2016 la București.

MIEJSCA:

Kino Elvire Popesco – bd. Dacia 77

Klub Control – ul. Constantin Mille 4

Instytut Francuski – bd. Dacia 77

PROGRAM:

18.11.2016, godz. 20.30, Klub Control – koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET

19.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco – otwarcie projekcji filmowych CinePolska: EXCENTRYCY, CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY

20.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco – BODY / CIAŁO

25.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco – ANATOMIA ZŁA

26.11.2016, godz. 18.00, Kino Elvire Popesco – MOJE CÓRKI KROWY

26.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco – OBCE NIEBO

27.11.2016, godz. 10.30, Instytut Francuski – WARSZTAT ANIMACJI DLA DZIECI

27.11.2016, godz. 15.30, Kino Elvire Popesco – KLUB WŁÓCZYKIJÓW I TAJEMNICA DZIADKA HIERONIMA (film dla dzieci)

27.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco – ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI

18.11.2016, godz. 20.30, Klub Control

KONCERT WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET (Wstęp wolny)

Niewielu jest artystów w Polsce tak często zapraszanych na występy zagraniczne, niewiele jest gatunków muzycznych, których przedstawiciele tak łatwo przełamują granice i których twórczość jest zrozumiała w niemal każdym zakątku świata. Wojtek Mazolewski to reprezentant polskiego jazzu w najlepszym wydaniu – z jednej strony nawiązujący do klasycznych brzmień i technik nagrywania, będący muzycznym spadkobiercą docenianych na całym świecie klasyków polskiego jazzu, z drugiej strony tworzący muzykę świeżą, zrozumiałą dla młodej publiczności słuchającej nowych trendów, znającej jazz raczej przez pryzmat takich artystów jak Koop, Brad Mehldau, czy Robert Glasper Experiment. 14 listopada ukazała się najnowsza płyta Wojtek Mazolewski Quintet – „Polka” – to nie tylko hołd złożony kobiecości, ale także godzina pełna emocji, znakomitego brzmienia, pięknych melodii i wirtuozerii. Płyta już kilka dni po premierze zyskała uznanie wśród publiczności i krytyków. 

Zespół współtworzył i występował w filmie, który dzień po koncercie, w sobotę 19 listopada otworzy festiwal CinePolska tj. „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. W filmie muzycy interpretują znane piosenki wielkich legend jazzu lat 50. Podczas koncertu w klubie Control grupa zaprezentuje kompozycje ze ścieżki dźwiękowej „Excentryków”, jak również utwory ze swojego najnowszego albumu zatytułowanego „Polka”.

Wojtek Mazolewski – kontrabas

Joanna Duda – klawisze

Oskar Török – trąbka

Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy, klarnet

Jakub Janicki – perkusja

19.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco

EXCENTRYCY, CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY

Polska, 2015, 112 min.

Reżyseria: Janusz Majewski

Scenariusz: Włodzimierz Kowalewski

Obsada: Maciej Stuhr, Natalia Rybicka, Sonia Bohosiewicz, Anna Dymna itd.

napisy w języku rumuńskim

U schyłku lat pięćdziesiątych do Polski wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Fabian poznaje intrygującą Modestę, która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary. Od tej pory „król i królowa swingu” to dwa barwne ptaki na tle siermiężnej rzeczywistości tamtych lat. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim – o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu.

20.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco

BODY / CIAŁO

Polska, 2015, 90 min.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska 

Scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert  

Obsada: Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Justyna Suwała, Ewa Dałkowska itd.

napisy w języku rumuńskim

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

25.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco

ANATOMIA ZŁA

Polska, 2015, 122 min.

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bromski

Obsada: Krzysztof Stroiński, Marcin Kowalczyk, Piotr Głowacki, Andrzej Seweryn itd.

napisy w języku rumuńskim

Płatny zabójca o pseudonimie „Lulek” zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Wkrótce prokurator, który kilka lat wcześniej doprowadził do jego aresztowania, składa mu propozycję nie do odrzucenia. W zamian za duże pieniądze i możliwość opuszczenia kraju, „Lulek” ma zlikwidować komendanta Centralnego Biura Śledczego. Zabójca angażuje do pomocy Staszka, snajpera usuniętego z wojska za pomyłkowe zabicie cywilów w Afganistanie. Lulek przedstawia się Staśkowi jako wyższy oficer kontrwywiadu, który powierza mu zadanie specjalne. Nagrodą ma być powrót do wojska, tym razem do służby w kontrwywiadzie.

26.11.2016, godz. 18.00, Kino Elvire Popesco

MOJE CÓRKI KROWY

Polska, 2015, 88 min

Reżyseria i scenariusz: Kinga Dębska

Obsada: Agata Kulesza, Gabrieala Muskała, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński itd.

napisy w języku rumuńskim

Marta odniosła sukces w życiu, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę. W przeciwieństwie do swojej silnej i dominującej starszej siostry, Kasia jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Pracuje jako nauczycielka, jej małżeństwo jest dalekie od ideału. Mąż Kasi to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, ale nagła choroba matki zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym, ale despotycznym ojcem. Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

26.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco

OBCE NIEBO

Polska, Szwecja, 2015, 107 min.

Reżyseria: Dariusz Gajewski

Scenariusz: Dariusz Gajewski, Michał Godzic

Obsada: Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa, Barbara Kubiak, Ewa Fröling itd.

napisy w języku rumuńskim

Na północy Szwecji, w małym miasteczku, mieszka para polskich emigrantów, która w nowym kraju szuka spokoju i dobrobytu. Jednak nie umieją odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Tylko ich siedmioletnia córka mówi po szwedzku i zaadaptowała się do nowych warunków. Pewnego dnia w ich domu pojawia się Anita z Urzędu do spraw Społecznych. Kolejne nieporozumienia i różnice kulturowe sprawiają, że mała Ula, podobnie jak 30 tysięcy innych dzieci w Szwecji, zostaje odebrana rodzicom. Za miesiąc ma odbyć się rozprawa sądowa, w wyniku której nieodwołalnie trafi do adopcji. Zaczyna się dramatyczna walka o przetrwanie rodziny, o wolność i o miłość.

27.11.2016, godz. 20.00, Kino Elvire Popesco

ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI

Polska, Szwecja, 2016, 105 min.

Reżyseria i scenariusz: Tomasz Wasilewski

Obsada: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Łukasz Simplat itd.

napisy w języku rumuńskim

Jest początek 1990 roku. Mimo, iż  w Polsce nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

PROGRAM DLA DZIECI

27.11.2016, godz. 10.30-13.30, Instytut Francuski

WARSZTAT Z ANIMACJI I PROJEKCJA FILMU

Obowiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy można uzupełnić tutaj: CinePolska – Warsztat animacji dla dzieci.

– WARSZTAT Z ANIMACJI STOP-MOTION prowadzony przez reżyserkę Daria Kopiec

wiek od 8 do 16 lat, ilość uczestników: ograniczona

Książka Janusza Korczaka pod tytułem „KRÓL MACIUŚ PIERWSZY” będzie inspiracją do realizacji etiudy filmowej w technice animacji. Scenariusz etiudy zostanie napisany przez uczestników warsztatów. Głównym bohaterem etiudy będzie figura KRÓLA MACIUSIA. Film będzie realizowany w technice animacji przestrzennej, za pomocą animacji stop-motion, z użyciem lalek wykonanych przez uczestników z plasteliny. Uczestnicy warsztatów będą mogli doświadczyć jak rzeźba z plasteliny może stać się bohaterem ich filmu. To doświadczenie ma na celu nie tylko pogłębić wiedzę uczestników o tajniki animacji w kreowaniu ruchu postaci w filmie animowanym, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że rzeźba z plasteliny może zamienić się w pełnowartościowego bohatera filmu. Efektem warsztatu będzie krótka etiuda.

– GUCIO ZACZAROWANY

Polska, 2015, 15 min., animacja, wiek: +8 lat

Reżyseria i scenariusz: Daria Kopiec

Film „Gucio Zaczarowany” opowiada historię chłopca, który za swoje lenistwo został przez wróżkę ukarany przemianą w muchę. Na swojej drodze spotyka pająka, rozmawia z nimi i przekonuje się, że każda, nawet drobna istota, ma swoje zadanie do wykonania. Świat z perspektywy małego latającego stworzonka-muchy jest zupełnie inny niż świat widziany oczami chłopca. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. Wróżka obdarza Gucia czerwoną czapeczką, stanowiącą znak, że jest przemienionym człowiekiem i nie wolno robić mu krzywdy. Zmiana perspektywy z jakiej przyszło Guciowi oglądać świat zmienia jego stosunek do rzeczywistości.

Film zainspirowany książką pod tym samym tytułem autorstwa Zofii Urbanowskiej oraz zrealizowany we współpracy z dziećmi.

DARIA  KOPIEC (ur. 1983)

Reżyser filmowy i teatralny. W 2003 r. ukończone Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowo. Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Od listopada 2006 r. do marca 2007r. stażystka w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli. Od 2010 r. członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2010 r. laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2013 r. laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi. Laureatka stypendium twórczego w 2014 roku z budżetu  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl w jej reżyserii pod tytułem „Córki Leara” zdobył II nagrodę w Konkursie SzekspirOFF 2016 w ramach 20. Festiwalu Szekspirowskiego. Laureatka międzynarodowych nagród za film „Rzeki”, „Gucio Zaczarowany”, „Kosmos”.

27.11.2016, godz. 15.30, Kino Elvire Popesco

KLUB WŁÓCZYKIJÓW I TAJEMNICA DZIADKA HIERONIMA

Polska, 2015, 94 min., komedia, przygodowy, wiek: +9 lat

Reżyseria i scenariusz: Tomasz Szafrański

Obsada: Bogdan Kalus, Franciszek Dziduch, Jakub Wróblewski, Kamila Bujalska itd.

Kornel Kiwajło, podobnie jak większość dzisiejszych trzynastolatków, spędza godziny przed ekranem komputera. Główny bohater przeżywa wirtualne przygody w świecie gier komputerowych. Jednak nieoczekiwane pojawienie się zwariowanego wujka Dionizego, poszukiwacza skarbów, wprowadza zamęt w poukładane życie chłopca i wciąga go w prawdziwą wakacyjną przygodę. Razem z wujkiem rusza w podróż, której nigdy nie zapomni. Jej celem jest odnalezienie skarbu, jaki w czasie II wojny światowej ukrył dziadek Hieronim.

Film zainspirowany książką pod tym samym tytułem autorstwa Edmunda Niziurskiego.

Program dla dzieci został przygotowany przez Instytut Polski w Bukareszcie wspólnie z Festiwalem Filmu dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach” z Warszawy. Festiwal to począwszy od 2013 coroczne święto kina dla młodych Warszawiaków. Festiwal prezentuje szerokie spektrum, wyjątkowych, najnowszych filmów z całego świata skierowanych do najmłodszych, młodych i całkiem już dorosłych widzów. Młodzi aktywnie uczestniczą w tworzeniu festiwalu. Mają wpływ na program filmowy, współtworzą wydarzenia towarzyszące. W trakcie festiwalu odbywają się liczne spotkania z twórcami i ekspertami. Festiwal stał się znaczącym wydarzeniem filmowym skupiającym wokół siebie młodego widza, zaangażowanych edukatorów, ludzi dla których kino młodego widza jest ważne.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia